Detektoring

Najde se tu někdo kdo má zkušenosti s hledáním „pokladů“ pomocí detektoru kovů? Docela mě to láká, ale mám strach z jedné věci. Jaká je podle vás pravděpodobnost, že člověk narazí na nevybuchlou munici? Našli jste už někdy něco?

Nejlepší odpověď
led

Obráťte sa na užívateľov, „přátelé, kolegyně a kolegové ve zbrani detektořářské“:
http://www.de­tektorweb.cz/
majú bohaté skúsenosti

Další odpovědi
SeptikB

Pár lidí v mém okolí hledá, a když najdou granát, zakopou ho zpátky. Zatím jsem ještě neslyšel, že by se někomu něco stalo… Ono když je to třeba 50 let pod zemí, tak to jen tak nevybuchne, náraz lopaty to vydrží. Ale člověk nikdy neví, že …
Doplňuji:
NotFound:
Otázka byla, jak často může někdo narazit na nevybuchlou minici, já odpověděl, jak to chodí. Samozřejmě je vždycky možnost, že vás to zabije, proto by se to mělo hlásit policii, ale předpokládám, že rizika a správné jednání podle zákonů si autor otázky dohledá jinde.

NotFound

Odpovídám sice mimo otázku, ale musím reagovat na radu pana SeptikB.
Je možné, že se to tak běžně dělá, ale dobře to rozhodně není. To že munice (cokoliv většího než puškové náboje) vydržela 50 let pod zemí a náraz lopatou vůbec nic neznamená. Nálezce mohl mít prostě štěstí a netrefil funkční roznětku, a věřte že kvalitně vyrobená rozbuška a výbušnina v munici může být funkční i po mnoha letech.
Při nálezu munice – granátů, dělostřeleckých nábojů a dalších – doporučuji spíše volat policii.

venkovan

Já se víc setkám s následky hledačů. Na určitých lokalitách jsou vyhrabané plošky, jamky apod.
Taky vím, že archeologové jsou z tohoto koníčku velmi smutni, protože jim uniká mnoho cenných informací o osídlení našeho území. O tom, jak se dostanou alespoň k zapůjčení zajímavého předmětu aby ho mohli zaznamenat raději psát nebudu. Ale je to i o zákonech naší společnosti a o financích. když stát nemá na rychlé a kvalitní průzkumy, mnoho materiálů se ztratí navždy.
A k munici. Je hloupost munici zakopat. Nikdy nikdo neví, zda se tam na to místě v nevhodný okamžit neocitne někdo z jeho drahých. Znýmí mi vypravoval, jak se propotil, když zjistil, že ten podlouhlý kámen obalený hlínou po jeho očištění vypadá jako munice. Bylo to v lokalitě kudy prošla válka. Takže prý to nic dobrého nebylo. Naštěstí to prý byla nějaká maketa, (alespoň to říkali pyrotechnici) ale i tak nerad bych něco podobného.
Ale pokud nehledáme v lokalitách jako jsou vojenské střelnice, místa kudy prošla válka a nebo kudy utíkali armády a přitom zahazovaly zbraně, ta pravděpodobnost je skutečně malá. A když – každý koníček něco stojí.