MK44

Den Sv. Kryštofa. Nechali jste si „posvětit“ auto, abyste nebourali?

Nechali jste si „posvětit“ auto, abyste nebourali? Nebo někdo známý? Jak to probíhalo? Co si o takových akcích myslíte?

Doplňuji:
Kdo další má zkušenost nebo názor?

(Jaký přepokládáte vliv na dopravu? Jaký psychologický a společenský dopad může takový rituál mít? Jaké jsou jeho kladné a záporné stránky? Konají či konaly se podobné a čeho se týkají? Kdo a proč se podílí na jejich organizaci?)

Nejlepší odpověď
annas

Netušila jsem, že něco takového existuje. byla jsem překvapená, když jsem viděla tento obřad v regionálním zpravodajství na ČT. Hledala jsem, zda najdu na netu zmínku o tomto obřadu. Tak se stalo. Je to v souladu s legendou – – viz text.

Můžete se podívat n a video a přečíst více v článku Sníží sv. Kryštof nehodovost? Desítky řidičů si nechaly posvětit auta

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/re­giony/281434-snizi-sv-krystof-nehodovost-desitky-ridicu-si-nechaly-posvetit-auta/

Cituji:
" Den sv. Kryštofa si připomněli řidiči ve Stonavě a Loukách na Karvinsku ojedinělým svěcením aut. Jinde v regionu taková slavnost neprobíhá, její účastníci jsou však přesvědčeni, že díky posvěcení vydrží vůz další rok bez nehody – někteří si to již i ověřili.

Pro posvěcení přijely do Stonavy a Louk desítky automobilů i motocyklů. Dostaly ho v souvislosti s pátečním svátkem sv. Kryštofa, který dohlíží na jejich řidiče. „Podle legendy svatý Kryštof přenesl děťátko, Pána Ježíše přes řeku,“ popsal stonavský farář Roland Manowski. Pozdější mučedník se stal patronem poutníků, námořníků, později své „portfolio“ rozšířil také na řidiče nebo letce.

Zatímco v Polsku je svěcení dopravních prostředků běžné, do povědomí věřících v Česku se teprve dostává. Zájem se ale každý rok zvyšuje. Auta světil stonavský farář. Tento rituál zavedl asi před 4 roky."

Auto nemám, takže mně se to netýká.
Kladné stránky – víra, u některých přesvědčení, že u nich k nehodě nedojde. Je to každého věc, ale zřejmě jde i setkání a sblížení lidí, atmosféru atd.
Záporná stránka – musí si umět zdůvodnit, proč je Kryštof neuchránil, ,když u nich k nehodě třeba došlo.

„Lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby bylo pravda.“ (Gaius Julius Caesar ). I pacient věři, ž ho lékař uzdraví. Vždy tomuto tak nemusí být.

Další odpovědi
anonym

Rozhodně bych si auto ani jiný dopavní prostředek posvětit nenechal – za volantem (či řídítky) se spoléhám sám na sebe, nikoli na některé „svaté“…
😉
A vzhledem ke svému ateismu ani nepředpokládám nějaký vliv takovéhoto obřadu na dopravu či společnost – snad mimo ´extrémních´ věřících.

www

Rozhodně ne.
Jsem ateista a navíc – proti lidské hlouposti jsou i všichni svatí bezmocní !
Doplňuji:
Kdysi jsme ale měli v práci pravidlo, že každé nové auto se muselo ‚pokřtít‘, což znamenalo že nový majitel s tím přijel do práce, odpoledne jsme novému vozu pokřtili všechna kola (počůrali je), pak se to šlo zapít a domů pak už jen veřejnou dopravou 😁
U toho byla aspoň legrace !

STUDENTKAEVA

Slyšela jsem o tom v televizi,v Polsku je běžné!Ovšem musela by tato akce být v naší obci asi bych 100km nejela abych si „jen to posvětit kolo“..Nevím o nikom kdo by to dělal krom těch lidí z televize.Určitě bych si nechala posvětit své kolo posvětit!

ponovotny

co se bouraček týká tak část účastníků nehod jsou tací kteří nehodu nezaviní a přijdou k tomu jako slepý k houslím. Nemám teď na mysli právní posouzení věci kdy se dva srazí a jeden to dostane zaplacené a druhý ne. Mám na mysli situaci kdy jedeš autem a v protisměru vyjede idiot a zabije ti v autě někoho z rodiny a pod..
No a jsou prostě lidi kteří věří že když se zůčastní takového obřadu, sníží riziko takového neštěstí.
Určitě by byl zajímavý odborný výzkum na téma kolik takových těžkých nehod zaviní věřící a kolik „ateisté“
;)
Doplňuji:
osobně jsem spíš příznivcem Krištofa v podobě církevních rituálů, než v podobě Krištofa v podobě kašparů kteří po mě chtějí ukázat lékárničku, nebo náhradní žárovky