Sáva

Budu při demolici starého domu potřebovat plány domu?

Budu prosím při demolici starého domu potřebovat plány domu? Dům je starý ještě po babičce, ona ho kdysi koupila a žádné plány nejsou. Slyšela jsem, že budu muset udělat nové, je to tak? Případně jak to obejít? A jaké další věci budu pro stavební úřad potřebovat? Děkuji.

Odpovědi
Lamalam

Demolici musíš ohlásit na Stavební úřad, formulář se jmenuje „Ohlášení odstranění stavby“, k ohlášce musíš přiložit dokumentaci bouracích prací (k ní potřebuješ stavební výkresy domu), dále musíš přiložit doklad prokazující vlastnické právo ke stavbě. Pokud ti do 30 dní neodpoví, můžeš bourat. Pokud budou mít nějaké výhrady, písemně ti je sdělí a pak se řiď jejich pokyny.

Sáva

A stavební výkresy jsou co prosím? Já mám jen kupní smlouvu, babička ten dům kdysi koupila a já mám vlastně darovací, takže vlastnické právo mám, jsem majitel. A vyjádření Plynárny, vodovody… atd… nepotřebuji? To už mám vše odpojené a připravené na vyřizování.. jen mne zajímá ještě co jsou to ty výkresy, to jsou ty plány domu? Co když je nebudu mít?

Lamalam

Ano, stavební výkresy jsou plány domu. Hlavně se modli, ať tam nemáte asbest (třeba eternit na střeše), to celou situaci značně komplikuje. Je to nebezpečný odpad a je na to zvláštní povolení. Musí to provádět odborná firma nebo tam musíš mít autorizovaný stavební dozor.