Avatar uživatele
Registrovaný

délka pracovní neschopnosti

Manžel měl v září pracovní úraz...100kg železo verzus rameno...lékař nezavolán v těžkých klimatických podmínkách se musel sám dopravit cca 3km k umývárnám pěšky,umýt se a obléct a teprve od vrátnice jel sanitkou s houkačkama(šachta bohužel) klékaři se tedy dostal až 4 hodiny po úraze nemocnice v dosahu cca 7 min autem,nasazeno pod narkozou a teprve po 4 měících resp letos ho poslala až obvoďačka na další vyšetření,rezonance,neurolog ruku stále totiž nezvedne.jak dlouho tedy může být v pracovní neschopnosti?Navíc ze strany zaměstanvatele za celou dobu nebyl žádný kontakt kdy by eventuálně se vrátil do práce .Může dostat místo nemocenské např.rentu po dobu než se úplně vyléčí? děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Déku nemocenské určí lékař ,pokud by trvala rok, bude pozván před komisi, která jeho zdravotní stav přezkoumá.. Po dobu léčení / nemocenské/ žádnou rentu nedostane.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V PN může být celkem rok, viz odkazy z modré lišty.
Jinak by to ale chtělo na to ostatní a další postup fundovanou osobu, poněvadž se jedná o pracovní úraz, navíc se složitějšími následnými okolnostmi. Nejspíš právníka - doporučuji, anebo pomocí netu alespoň právní poradnu. Například:
http://www.bezplatnapravnipora dna.cz/…
Otázka renty byla již zodpovězena.


Avatar uživatele
Stříbrný

Při pracovním úrazu je zaměstnavatel povinen dopaltit po dobu neschopnosti nemocenské dávky do průměrného platu zaměstnance.
Na rentu nemá nárok.
Zvážil bych, jestli by nebylo vhodné vyměnit obvodního lékaře.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pracovní neschopnost může trvat rok, pak následuje posudková komise, která rozhodne dále např. invalidní důchod apod. Pokud se jedná o pracovní úraz, má manžel nárok na náhradu ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Jedná se o rozdíl mezi nemocenskou dávkou a průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu. Lze to provést tak, že zaměstnavatel bude poškozenému vyplácet průměrný plat po dobu pracovní neschopnosti. Jakési zálohy. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel je ze zákona pojištěn proti úrazům, náhradu škody bude hradit pojišťovna, která nahradí vyplacený ušlý výdělek zaměstnavateli. Manžel bude mít nárok samozřejmě na bolestné, příp. náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení.
Druhy náhrad najdete v zákoníku práce § 369 a dále - viz odkaz:

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast14h1.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.