Vladislav97

Dělení buněk

Dobrý den,

já mám otázku, která se hlavně týká biologie (jde čistě jen o můj zájem). Takže otázka spočívá v tom, že já vim že při dělení buněk se se používají tři metody: Amitoza, Meiosa, Mitosa. Patří tam i binární dělení? A taky se chci ještě zeptat, je vlastně amitoza a binární dělení to samé? Když tak jaké jsou hlavní rozdíly…Já se totiž učil první tři dělení, ale to binární jsem našel omylem, a to, nevim proč, ale to jsme se neučili. Předem děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
beer

Amotisa je přímé dělení bez vytváření chrmozomů – celá buňka se zaškrtí včetně jádra a jednotlivé části dorostou.
Mitotické dělení je způsob, kdy se vznikajícím buňkám předávají identické genetické informace.
Meiotické dělení – zde dochází k redukci chromozomů tak, že vznikají buňky „gamety“, čili pohlavní buňky.
Binárí dělení je nepohlavní typ rozmnožování a je známé především u jednobuněčných organismů. Meitoické dělení je jeho složitější obdobou a vztahuje se spíše k eukaryotickým organismům (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­ukaryota).

Zdroj: Studium, net