Miroslavst

Děláte to taky?

Pokud jedete večer-za tmy autem nebo jiným motorovým vozidlem a máte zapnuté dálková světla a pokud vidíte proti sobě vozidlo, přepnete na tlumená (potkávací) světla. Sundáte alespoň nohu z plynu?
Víte, že máte jet takovou rychlostí na kterou máte rozhled? Pokud jedete stejnou rychlostí i po přepnutí světel, která svítí míň než ta dálková, nejedete předepsanou rychlostí.

Nejlepší odpověď
PostApMan

Bylo mi vysvětleno oč se jedná, takže mohu s klidem odpovědět na otázku, že ano dělám ale z jiného důvodu ->
Já osobně když „potkávám“ auto, a vypnu dálkovky tak ano zpomalím ,ale to jen kvůli tomu že řídím chvíli a furt mám po tom posledním „zákroku“ strach ze škarpy a o zrcátko, pár mích a dalších zrcátek se už po silnici válí. :)

Další odpovědi
quentos

nemám řidičák, ale tlumená světla rozsvítím na plný koule pokaždé, když míjím krásnou či charizmatickou ženu ;{)>

Cullinda

Ano, dělám to tak. Už proto abych měla o kapku delší dobu na rozpoznání protijedoucído (velikost vozu) a taky proto, že mám dost nízké auto, tak mi nepříjemné krátkodobé oslepnutí hrozí i při potkávacích světlech. -pokud kvůli tomu prozkoumám škarpu tak aspoň v menší rychlosti.. :)

standa

NEDĚLÁM.

A nikoli z frajeřiny, ale proto, že stejně jako v životě, tak i při řízení auta musíte vyhodnocovat míru pravděpodobnosti, že (ne)nastane kolizní situace.

Samozřejmě, že znám ustanovení § 18/1, poslední část věty za středníkem zákona o silničním provozu (viz zdroj).

Ale pokud bych se tímto ustanovením měl přísně vzato řídit v KAŽDÉ situaci, tak před každým horizontem zpomalím téměř na nulu, protože za něj nevidím apod.

Řídím přes 30 let a uvědumuji si, že např. za horizontem může kráčet srna… nebo při přepnutí dálkových na tlumená v noci tuto srnu neuvidím, protože je schovaná za hranicí osvětlení silnice potkávacími světly…, ale tyto mezní situace díky letitým zkušenostem za volantem vyhodnotím tak, že nezpomalím.

Dělám chybu, jsem hazardér?

Zdroj: http://www.za­kruta.cz/silnic­ni-zakon/26/rychlost-jizdy/

anonym

když jedu po dálnici tak to nedělám:D

Miroslavst

Lukáši, ona není omezená rychlost na dálkový a potkávačky, ale máš jet takovou rychlostí, abys zastavil na vzdálenost na kterou máš rozhled.
Teď dám jen příklad (není to vypočítaný). Při dálkových vidíš 200 metrů a jedeš rychlostí 90 km. Zastavíš na 150 metrech. to je v pořádku.
Při potkávačkách vidíš jen 100 metrů, ale jedeš 90km. Opět zastavíš po 150 metrech a to už je špatně. Měl bys snížit rychlost.

PostApMan

děkuju, už jsem si myslel že jsem něco prošvihl v autoškole.
Podobnou teorii jsme už slyšel jen jsem si nedomyslel využítí v noci s dálkovými světly – když zpomaluji automaticky. Ale zatím nebourám, a bodíky nemám, takže mě za neznalost zatím nic nepotrestalo.