kolikamik

děkuji vám moc

Z křižovatky dvou ulic, které jsou na sebe kolmé, vyjeli dva cyklisté (každý jinou ulicí). Jeden jel rychlostí 18km/h, druhý 24km/h. Jak jsou od sebe vzdáleni za A. 6 minutách a za B. 15 min
Doplňuji:
Pardon trochu jsem to popletla má to být: Z křižovatky dvou ulic, které jsou na sebe kolmé, vyjeli dva cyklisté (každý jinou ulicí). Jeden jel rychlostí 18km/h, druhý 24km/h. Jak jsou od sebe vzdáleni za A. 6 minutách a za B. 15 min

Nejlepší odpověď
brillant

Vepište odpověď… http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=dom%C3%A1c%C3%AD%20­%C3%BAkoly

Další odpovědi
Jose1f

To hlavní napsal Alesh.
Přidám pro tebe trochu toho selského rozumu.
Tak tedy, když někdo jede rychlostí 18 km/hod, tak můžeme stejně dobře říci, že jede rychlostí 300 m/min. (Proč? 1 km = 1000 m, 1 hod = 60 min; 18×1000:60 = 300). Stejnou úvahou zjistíme, že druhý cyklista jede rychlostí 400 m/min.
Když za každou minutu prvý cyklista ujede 300 m, potom za 6 minut ujede 1800 m. (Proč? 300×6 = 1800). Stejnou úvahou zjistíme, že druhý cyklista ujede za 6 minut 2400 m.
Představ si tu křižovatku. Oba cyklisté vyjeli ve stejném okamžiku z místa, kde se obě ulice křižují. Jeden vyjel dejme tomu doprava a druhý jel dejme tomu dopředu rovně. Kdybys to nakreslila a označila místa, kde se cyklisté budou nacházet za 6 minut, praštil by tě do očí pravoúhlý trojúhelník a dvě jeho odvěsny. Jedna by patřila prvému cyklistovi a byla by dlouhá 1800 m a druhá by patřila druhému cyklistovi a byla by dlouhá 2400 m. Vzdálenost mezi prvým a druhým cyklistou by se rovnala délce přepony zmíněného pravoúhlého trojúhelníka, tj. 3000 m = 3 km. (Proč? a2+b2=c2; c=druhá odmocnina z (a2+b2); 18002 = 3240000; 24002 = 5760000; 3240000+5760000 = 9000000; druhá odmocnina z 9000000 = 3000).
Stejným postupem zjistíš, jak daleko budou od sebe za 15 minut.
A je to!

bolak

Můžeš to počítat tak jak říká josef1, s tím že ale nemusíš nic přepočítávat na minuty, protože 6 minut je 1/10 hodiny a 15 minut 1/4 hodiny, takže za 6 minut ujedou kolaři 18/10 a 24/10 km a za 15 minut 18/4 a 24/4 km, zbytek sedí.

Taky můžeš apelovat na logiku celýho toho příkladu. Na to že v příkladu nikde není psáno, že máš počítat jak jsou od sebe vzdáleni vzdušnou čarou a vzhledem k tomu že jeli tudy kudy jeli, předpokládá se že ani jinudy jet nemohli, protože proč by jeli po silnici, když by si měli možnost zkrátit cestu přímo po trase přepony, tudíž protože nikudy jinudy než jeli jet nemohou, jsou od sebe vzdáleni délkou trasy rovnou délce součtu obou jednotlivých tras, odvěsen myšleného trojúhleníku :), tzn. za 6 minut 1,8+2,4=4,2km

Nebo pak ještě nejjedndušší způsob vyřešení úlohy, vzhledem k tomu že otázka nezní „kolik kilometrů jsou od sebe vzdáleni“ nýbrž neurčitě „jak jsou od sebe vzdáleni“, dá se s klidem odpovědět i tak, že „Při konstantní rychlosti jsou od sebe cyklisté vzdáleni přesně 6 minut.“

Alesh

potřebuješ umět tři jednoduché věci:

  1. převody jednotek (rychlost, čas)
  2. výpočet dráhy
  3. Pythagorovu větu

pak už jen trocha toho selského rozumu…

♥♥♥

Jestli to je tvůj úkol nebo soutěžní otázka, to je jedno. Prostě ti nemůžeme napsat odpověď- měl-/a bys to umět. Jinak přesně jak píše Alesh- trocha selského rozumu. :)
Ahoj.