hr

Jak se dělá dekadický zápis při převodu jednotek?

Mohu se z vás někoho zeptat jak se dělá dekadický zápis u převodu jednotek + postup?

Odpovědi
Dochy

Napiš přesně o co Ti jde. Dekadický zápis se dělá furt stejně… napíšeš celé číslo hezky cifru po cifře od nejvyššího řádu po nejnižší…

Kelt

Podle otázky soudím, že budeš ze základní školy, tak to zkusím.
Máme fyzikální veličiny – délku, jednotkou je metr – je nějakým způsobem definován. Pak je hmotnost – jednotka je 1 kg, čas – jedna sekunda
Teplota 1° , elektrický proud 1 A, látkové množství 1 mol, svítivost – 1cd,
rovinný a prostorový úhel.
Délka 1 metr je 100 cm – centimentrů, protože cent je 100 dílů, 1 milimetr – to je 1000 částí, 1 metr má 1000 milimetrů, a nesmíme zapomenout na desetinu deci – 1 metr je 10 decimetrů.
Pak máme násobné jednotky, kilo je 1000 x víc- Takže 1000 metrů je 1 km
U hmotnosti 1 g je 1000 g je jeden kilogram.
Předpony a jejich hodnoty, to je na internetu, nebo v libovolné tabulce.
Mohu tady psát i dále, a nevím, co konkrétně potřebuješ. Upřesni otázku, víc se dozvíš a oběma nám přibudou body.

aliendrone

Předpokládám, že ti jde o normalizovaný zápis čísla pomocí mantisy a exponentu.

Takže – mantisa je desetinné číslo, jehož CELÁ část je číslo přirozené a VŽDY je v řádu jednotek. Exponentem může být libovolné CELÉ číslo, základem mocniny je desítka. Mantisu násobíš mocninou se základem 10 a příslušným exponentem, jehož hodnota je právě taková, abys dosáhl(a) toho, že celá část mantisy je právě přirozené číslo v rádu jednotek. (prostě přirozené číslo 1–9)

4 256 = 4,256*103 = 4,256E3 (kde 4,256 je mantisa, E je základ 10 a 3 je exponent, celá část mantisy je přirozené číslo 4)

Řádové předpony NEJDE vysvětlit (není CO vysvětlovat), ty se musíš našrotit nazpaměť. Zkrátka musíš vědět, že „kilo“ (k) znamená 1000, mega (M) milion atd.

4256 Ω = 4,256 kΩ = 4,256E3 Ω