nikolqa.o

Dekadický zápis …

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak mám vypočítat tenhle příklad. Učitel ve škole mi ho sice vysvětlil, ale vysvětlil ho tak, že jsem to vůbec nepochopila..

Kolika nulami končí dekadický zápis čísla 28! ( ! = faktoriál ) ?

Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne, Nikola.

Doplňuji:
Učitel nám to ukazal nějak přes rozklad na prvočísla, ale to než bych spočítala, na jaké prvočíslo které číslo rozdělit, tak by zvonilo na přestávku. :D

Jinak, když mi na kalkulačce ( vědecké ) vyjde výsledek:
28! = 3,04888344629, tak asi těžko zjistím, kolik je na konci nul, když tam žádné nevidím..

Odpovědi
mosoj

Strč to do školní kalkulačky a máš to za 1 sec.
Jestli nevíš tak máš kalkulačku vědeckou jako součást operačního systému.
Spočítat nuly na konci čísla snad dokážeš.
Stačí na to prsty na rukou !
Doplňuji:
304 888 344 6­11 713 860 501 504 000 0­00

Pořiď si pořádnou kalkulačku. Toto je z kalkulačky v e w 7 !!!!

Dochy

aby číslo po násobení bylo na posledních místech s nulama, musí v součinu být u činitelů na konci nula, nebo pětka. Každá z nul na konci činitele zůstane i ve výsledku (násobíš 10 a ve výsledku bude alespoň jedna nula z té desítky, násobíš 100 a ve výsledku budou alespoň 2 nuly). Při násobení takto malých čísel Ti nulu do výsledku dají čísla 10 a 20 a pak čísla končící pětkou, protože 5*2 je 10 a tedy další nula – a potřebnou dvojku dostaneš z každého sudého čísla, kterých je dost.
Př.: 6!= 6 × 5 × 4 × 3 × 2 = (3 × 2) x (5) x (2 × 2) x (3) x (2) – dvojek zkrátka spousta.
Moje první myšlenka teda byla, že je tam 10 a 20 a pak s pětkama 5, 15, 25. Tedy 5 nul. Chyba. 25×2×2 dá 100 tedy 2 nuly.
Správně tedy nulu do výsledku dá 5 a sudé číslo. Sudých čísel je spousta. A 5 dostaneš ze všech čísel končících 5 či nula a z 25 ji dostaneš 2×.