Avatar uživatele
Anikitos

„Dejte mi jeden pevný bod a pohnu zeměkoulí?” Jak přesně to Archimédes myslel?

Jde tu o to, že skutečně pevný bod neexistuje — vše se hýbe — planety, Slun. soustava, celé galaxie a když to vezneme do těch nejmenších detailů tak i molekuly, atomy se pohybují (skutečně pevné těleso neexistuje)?

Nebo jde o tu věc s pákou (a to si nemyslím)?

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Henry1660 před 1972 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Výroky se uvádějí různé. Použil výraz zenměkoule, nebo země? Sice se předpokládalo, že země je kulatá . Pevný bod na Zemi nebo ve vesmíru?

Archimedes nevěřil v heliocentrickou soustavu.

Uvádí se různě, totiž v řečtině neexistovaly čárky, takže těžko říct, jak to přesně bylo. Jak to myslel? jsou to jen úvahy.

"Dá se věřit Archimédovi, že není tělesa, kterým by nepohnul? I když bude břemenem naše planeta? Nedá se takový výrok přičíst euforii po objevu zákona páky?

Předpokládejme, že člověk zvedne vlastní silou za sekundu do výšky jednoho metru asi 60 kg. Ke zvednutí Země, která je 1023krát hmotnější, by musel použít páku s rameny ve vzájemném poměru 1:1023. Jestliže se konec kratšího ramene vychýlí o 1 cm, pak musí druhý konec (v Archimédově ruce) opsat vesmírem oblouk o délce 1018 km. Při rychlosti 1 m.s-1 to bude trvat 1021 s, tj. 30 tisíc biliónů let. I kdyby Archimédés pohyboval rukou rychlostí světla, tak Zemi nadzvedne o 1 cm až za deset miliónů let. Věhlasný učenec se tedy přecenil. Omlouvá ho však, že hmotnost Země nemohl ještě znát. atd. "

https://archiv­.ihned.cz/c1-971206-dej-mi-pevny-bod-a-pohnu-zemi

Archimedovo dílo "Rovnováha roviny (dva svazky) – první kniha obsahuje patnáct výroků se sedmi postuláty. Druhá kniha obsahuje deset výroků.

této práci se Archimédés věnuje zákonům páky a používá metody pro výpočet plochy a těžiště u různých geometrických obrazců včetně trojúhelníků, rovnoběžníků a paraboly.

„Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí.“

více v odkazu

http://odprave­kuposoucasnos­t.blog.cz/1103/3

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Ne. Jednak je to jinak: „Dejte mi pevný bod VE VESMÍRU a pohnu zeměkoulí“, jednak pochopil dvě věci: 1. Princip vztažných soustav, aneb relativitu ve své čistě mechanické podobě, tedy že věci se nehýbou jen tak, ale vždy vůči sobě, 2. on byl i filosof a pochopil zákonitosti lidské společnosti, tedy že ani v tomto případě nic není neměnné a tudíž nelze do důsledků přesně domyslet vlivy lidského konání v celé své šíři.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Prostý zákon akce a reakce. Archie pevný bod neměl, takže kdyby chtěl pohnout zeměkoulí, sám by se pohnul mnohem rychleji (zákon zachování hybnosti). Meziplanetární sondy využívají ke svému zrychlení a nasměrování metodu gravitačního praku. Není to perpetuum mobile, přesně tuto hybnost oblétavaná planeta taky ztratí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

Jde o tu věc s pákou…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Troufl bych si tvrdit, že tím myslel něco jiného než mechanický pohyb..

Zřejmě chtěl říct něco ve smyslu:
„Dejte mi něco, o co se můžu opřít a udělám velkou (globální) změnu.“

Jestli toho byl skutečně schopen, to už nebude moct dokázat 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jak to myslel Archimédes nikdo neví. Nicméně zmiňuje se to v souvislosti s fyzikou ( mechanikou) nikoliv filosofií.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

To ale v podstatě píšu… Jen mnohem obecněji… Myslím, že tím řekl, mj., že věci jsou ve skutečnosti mnohem složitější, než se zdají být. Aneb, že nikdo není tak mocný, aby změnil dokonale a beze zbytku chod věcí.

před 1972 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek