LucinkaLLL

Dějepis – boj o demokracii v čsr – VYSVĚTLENÍ

Prosím nevysvětlil by jste mi někdo tento zápis, který nám nějak divně nadiktovala učitelka a já mu vůbec nerozumím :( :

  • Politické strany – 1. Zastánci republiky (agrádní strany, křesťanské strany, socialistické strany)

Národní socialisté
Sociální demokrati
2.Nacionální strany (hlinkova, slovenská, ludová – chtěli autonomu Slovenska)

  • Nacionalisté i mezi čechy a němci napětí

3. Komunistický proud – KSČ, 1921 vznik, od sociální demokracie se odtrhly radikálové, 1920 radikálové se pokusili o převrat formou.

Moc prosím, vysvětlete mi to někdo ;)

Nejlepší odpověď
annas

Nechce se mně věřit, že by vám vyučující nevysvětlil(a), co patří k jednotlivým heslům. Nejvodnější je učebnice dějepisu.

Proto vkládám odkaz na stránku Dějepis.com.

Na konci stránky máte odkaz na předchozí i další kapitolu, takže si můžete vybrat, co potřebujete vědět.

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/formovani-ceskoslovenskeho-statu-1918-1921/

Další odpovědi
Hamon

Takže… Henleinovci a hlinkovci chtěli odtržení „jejich“ území od ČSR. Komunisti chtěli svůj puč. No a zbytek byly strany, které chtěly zachovat status quo.