Pták Rosomák

Dědictví / darování – bytová otázka

Dobrý den,
obracím se na Vás s jistým dotazem týkající se níže uvedeného.
Má matka letos zemřela v 80letech s tím, že asi před čtyřmi roky (za trvání svého života) darovala své vnučce a mé neteři bytovou jednotku. Mám ještě dva žijící sourozence, kteří s tímto postupem rovněž nejsou příliš spokojeni. Jde o to, že neteř bydlící v zahraničí se po obdarování nemovitosti nestarala o moji nemocnou matku.Dotaz tedy zní: lze nějakým způsobem „napadnout“ darování a od neteře (v případě, že se rozhodne svévolně nakládat s bytem) požadovat nějakou finnanční kompenzaci? Za odpověď předem děkuji.
B.Melko

Nejlepší odpověď
standa

Obávám se, že vlastnické právo vaší neteře k zmiňované nemovitosti už nepůjde jednostranně ´zlomit´.

Existuje ustanovení občanského zákoníku (§ 630), které zní:

„Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.“

…ale dárce (vaše matka) již zemřela, takže tudy cesta nevede.

Teoretická šance by mohla být v nějaké divoké právní konstrukci, že „dárce“ by zastupovala nějaká žijící osoba (ale neumím si představit na základě jakého titulu), která by se mohla třeba i úspěšně domáhat toho, že obdarovaná (vaše neteř) neplnila své ´povinnosti´ vůči dárci.

A pokud chcete ´požadovat´ jakousi spravedlivou finanční kompenzaci, tak to vidím jedině cestou DOHODY…, ten spor by byl dost obtížný, neřku-li nemožný.