andrea2905

Dceři je 11,5 a měří 146 cm, může sedět jako spolujezdec?

Odpovědi
Dochy

bacha… já našel limitní výšku 150cm. Můžete někdo ověřit a dát se zdrojem těch 140cm?
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p48
par 6 c) (řidič je povinen…) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N32), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky…

Tak abych shrnul… podle mých informací může sedět jako spolujezdec, ale musí mít vhodnou autosedačku/pod­sedák.

cochee

Vaše údaje jsou nedostatečné. Věk již podle platné legislativy nehraje roli. Dítě musí použít autosedačku, pokud a) neváží alespoň 36 kg b) neměří alespoň 150 cm. K jízdě bez autosedačky stačí, aby dítě dosáhlo/přesáhlo aspoň jednu „míru.“ Takže dcera 150 cm nemá a její hmotnost neuvádíte; pokud však má 36 kg a více, může jet jako spolujezdec bez autosedačky, jinak v autosedačce. Mimo to, na předním sedadle a na zadních sedadlech platí stejné podmínky, přední (spolujezdec) a zadní sedadla se již nerozlišují.

Drap

Ano může

cukrar

Andreo, asi se ptáte, zdali může sedět bez sedačky. Ano, může, páč limit je váha 36kg a výška 140cm. Nikoliv věk.
I mimino může sedět jako spolujezdec.

Omlouvám se, je to 150cm, nevím jak je to možné, že jsem to popletl.

Kepler

Nemůže, ani s použitím sedačky. Ve stejném § dochyho odkazu je i věta: nepřepravovat dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče.

Sorry, beru zpět. Týká se to vozidel bez zádržného systému.