Petr Vostřák

Dcera mého Bratránka je moje co?

Nejlepší odpověď
annas

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/termin-pro-oznaceni-syna-dcery-meho-bratrance

Termín pro označení syna (dcery) mého bratrance

Děti bratranců a sestřenic, třetí pokolení sourozenců jakožto pravnuků společného praděda a prabáby, představují nebo aspoň namnoze donedávna na našem venkově představovaly poslední článek v řetězu uvědomovaného a speciálně označovaného pokrevního příbuzenství. Zpravidla se pro tento stupeň příbuznosti a pro jeho nositele užívalo či dosud užívá označení vycházející ze základu bratranec či sestřenice: jednak je tu řada analytických pojmenování typu druzí bratranci, malí bratránci, plané sestřenice, popř. typu bratranecké, sestřenské děti, jednak jsou tu předponové odvozeniny typu polobratranci, probratranci, podsestříňata, zdrobněliny typu sestřeničky, bratranečci a zejména typ bratráňata, bratránčata a sestříňata, sestřeňátka, po formální stránce zařazený ke jménům mláďat, obdobně jako vnoučata, děťátka.
Žádný z těchto typů označení není přitom pevně a jednoznačně zakotven ve spisovném jazyce; nejčastěji se tu užívá spojení druhý bratranec, druhá sestřenice…"

Další odpovědi
Drap

Je to dcera tvého bratránka. Pro takto vzdálené vztahy už nemáme přesná pojmenování.

marci1

Dcera tvého bratrance.
Někdy se také lidově říká dceři bratranců a sestřenic, že jsou to neteř přes koleno. 🙂
https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/termin-pro-oznaceni-syna-dcery-meho-bratrance

magorvkleci

strýcova (tetina) vnučka
babiččina (dědečkova) pravnučka

Justin1

Je to pro tebe něco jako vzdálená neteř, ale jednoslovné pojmenování pro tento příbuzenský vztah není.

Můj bratranec má syna, ale pojmenování příbuzenského vztahu mezi ním a mnou nijak neřeším. Kdyby mě chtěl nazývat strejdou, nevadilo by mi to.