Avatar uživatele

Dcera dostala úkol. Pomůžete?

Na dvouch stromech sedělo 17 havranů. Jestliže z prvního přeletěli na druhý strom 3 havrani a z druhého stromu odletělo celkem 5 havranů, zůstalo na prvním stromě 2krát víc havranů než na druhém. Kolik havranů bylo původně na každém stromě?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

a+b=17

a-3=2*(b+3-5)
a-3=2b-4
a=2b-1

2b-1+b=17
3b=8
b=6 (druhý strom)
a=11 (první strom)


Doplňuji:
teď ještě slovně, aby to měla možnost galaxie mladší, aplikovat v budoucnu i na další podobné příklady

"A" je počet havranů na prvním stromu
"B" je počet havranů na druhém stromu
Z první věty víš že na obou stromech dohromady je 17 havranů, proto platí že A+B=17

V další větě se píše že 3 havrani z prvního stromu přeletěli na druhý, čili na prvním stromě bylo o tři havrany méně (A-3) a na druhém o 3 havrany více (B+3). Z druhého stromu ale ještě 5 havranů odletělo, je tam tedy v tuto chvíli (B+3-5) havranů, zatímco na prvním stromě je stále (A-3) havranů. V této větě se také píše že po těchto havraních škatulatech je na prvním stromě 2x více havranů než na druhém, proto aby mohla vzniknout rovnice, musí se počet havranů na obou stromech vyrovnat. Toho docílíme tím že počet havranů na druhém stromě vynásobíme dvěma.

A-3=2*(B+3-5)

Vsuvka: Představ si že by na prvním stromě byly dva havrani a na druhém jeden, pak by platilo že na prvním stromě by bylo dvakrát více havranů než na druhém, jenže 2 není rovno 1, proto musíš pravou stranu rovnice (číslo 1) vynásobit dvěma. Pak už bude platit že 2=2 a jde o rovnici.

Zpátky k našemu příkladu.
Roznásobíš co se dá, přičteš co se dá přičíst a odečteš co se dá odečíst. Kladný člen z jedné strany rovnice můžeš přesunout na druhou stranu, čímž se ale stane záporným.
Havrani na prvním stromu ti pak vyjdou jako (2B-1). Toto dosadíš do první rovnice (A+B=17) a dostaneš (2B-1)+B=17 >> B=6 a máš počet havranů na druhém stromě. Je jich tam 6 a protože váš že počet havranů na obou stromech je 17, tak na prvním stromě jich muselo být (17-6) což je 11.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.