zjentek

Dáváte na „první dojem“?

Dojem versus skutečnost.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud hodnotíme člověka na první pohled, často jde o tzv. „haló efekt“, Právě zde se často dopouštíme chyby, dotyčného si podle sympatie zařadíme do „určité škatulky“ a později si uvědomíme, že jsem se mýlili.

Někdy nás ovlivní negativní zkušenost ve srovnání s ostatními. Nebo člověk, který se jeví jako slušný, používá vulgární výrazy, uráží, i když to zastírá dobrými vyjadřovacími schopnostmi, ztrácí naše sympatie..

„Upřímná slova nejsou elegantní, elegantní slova nejsou upřímná.“

Mnohokrát jsem se přesvědčila, že na první pohled sympatický člověk se později projeví jako „gauner“. Nebo naopak, pod tvrdou slupkou se skrývá nejjemnější jádro.

Svědčí o tom i různá rčení, přísloví atd.

Stalo se mně, že jsem věřila první dojmu, byl negativní, ukázal se jako správný. Je třeba se umět dívat, poslouchat, mít intuici a přesvědčit se, jak se člověk chová v krajní situaci.

„Co je klíč k úspěchu, to přesně nevím. Ale zato vím perfektně, co je klíč k neúspěchu: snažit se zalíbit všem.“
Bill Cosby

Další odpovědi
pucipuci

Z předešlých zkušeností už ne, dávám ještě druhou šanci, než si o osobě vytvořím názor, nicméně dojem kladný nebo záporný mám samozřejmě hned.

Králičí Žena

My jsme měli ve třídě např. jednu holku, co vypadala jako nějaká dobrá bytost, ale po pěti letech jsme ji načapali, jak pomlouvá rodiče a třídu.