panxnotdead

Dávat blinkr nebo nedávat?

  1. jedu rovně, ale potřebuju objet červené auto, mám blikat? – https://www.go­ogle.cz/maps/@49­.134007,15.003507,3a,7­5y,56.92h,75.54t/da­ta=!3m4!1e1!3m2!1sLv_HnH­zPogKhkG_Z7dRY­xA!2e0!6m1!1e1

2)Opět chci jet po hlavní, musím dát blinkr doleva? – https://www.go­ogle.cz/maps/@49­.157216,14.996615,3a,7­5y,345.72h,79­.23t/data=!3m4!1e1!­3m2!1s80s7ccY8Y­aCmqtk4UNvE7g!2e0!6m1­!1e1
3)Opět chci jet po hlavní, musím dát blinkr doleva? – https://www.go­ogle.cz/maps/@49­.146289,15.002735,3a,7­5y,166.37h,81­.94t/data=!3m4!1e1!­3m2!1sK7k_Huh­pTOgSCRmPvPxnhQ!­2e0!6m1!1e1

  1. chci jet zase po hlavní, musím dát blinkr doleva? https://www.go­ogle.cz/maps/@49­.141556,15.002897,3a,7­5y,241.76h,81­.34t/data=!3m4!1e1!­3m2!1sA1ZHbiLyb­woGf7Pr1-ocJw!2e0!6m1!1e1

Děkuju moc za odpovědi, moc mi s tím pomůžete. Děkuju :)
Doplňuji:
Takže ve všech těhlech případech musím dávat blinkr?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano musíš. Pamatuju v autoškole jsem objížděl překážku a neblikal. Instruktor mi říká co blinkr? Já mu odpověděl, že jsem objížděl jen trochu, tak mi odpověděl, že ok, tak trochu zablikat :D
Pumíku: Blikat vždy nejen po hlavní.
Doplňuji:
Pro quimby-ano ve 2. i ve 4., jelikož křižovatka mění tvar. Nemusí blikat stále, stačí když blikne vlevo a vypne blinkr, ale jak říkám, křižovatka není rovně a mění tvar-je do levotočivé zatáčky. Ve 2. bych bliknul krátce, aby to nevypadalo, že chci odbočit na (snad tam je) vlevo cesta.

Další odpovědi
Quimby

Obecně se řídím pravidlem, že pokud měním směr, tak blikám.

  1. Když jedu celou dobu prostředkem, tak bych neblikal, ale pokud se musím držet v pravo( tady bych jel asi prostředkem, moc aut tu jezdit nebude) tak blikám, protože to auto objíždím. Dělám to kvůli upozornění řidičů za mnou, že je zde překážka.
  2. Ne, zůstává na hlavní a není to vyloženě Téčko.
  3. Je to téčko, ale upřímně bych zde taky neblikal, není k tomu důvod, protože musím jet doleva.
  4. Ne, je to to samé jako 2)

Obecně blikáním většinou nic nezkazíš. Akorát pozor, když začneš blikat třeba doleva před křižovatkou, tak tě někteří nedočkaví řidiči začnou objíždět zleva.

anonym

Když jedu pohlavní,tak blikat vždy!

anonym

2. případ – pokud tam je cedule, že ta hlavní mění trošku směr, tak se bliká, v tomhle případě bych ale neblikal, protože tam je odbočka doleva, a někdo by si mohl myslet, že pojedu úplně doleva.

led

Pri každej zmene smeru treba dávať znamenie o zmene smeru, aby ďalší účastník cestnej premávky vedel o vašom úmysle. A nielen on, ale aj váš Anjel strážny.
Tá trocha námahy nikomu neublíži. Blikať, ukazovať,… aj keď nikoho nevidíte, hlavne aby ten „nikto“ videl vás.

lukas.zmizik

  1. Ve všech případech je nutno použít znamení o změně směru jízdy (blinkr)
  2. V prvním příkladě taky, i když vzhledem k tomu, že hodláš pokračovat rovně, použiješ blinkr uvážlivě – blikneš např. jednou – dvakrát – aby bylo zřejmé že objíždíš překážku ale neodbočuješ

§ 16 Objíždění
Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

  1. Pokud při objíždění překážky nevybočuješ ze směru jízdy, blinkr nedáváš (což se podle mne dle foto nevztahuje na příklad č. 1)
  2. Pokud předjíždíš cyklistu, blikáš VŽDY, i když nevybočuješ ze směru jízdy

§ 17 Předjíždění (2) -
Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.

  1. Nikdy v české republice neplatilo to, že „pokud jsem na hlavní – neblikám“. mám před sebou vyhlášky ministerstva dopravy a spojů z roku 1953, dále vyhlášku z počátku 60-tých let, která platila do roku 1997 – opravdu nikde to tam není.

§ 30 Znamení o změně směru jízdy (1) -
Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Samozřejmě musíš vycházet z toho, že znamení o změně směru jízdy nedáváš pro svůj dobrý pocit ale proto, že to vyžaduje bezpečnost provozu a aby ostatní řidiči věděli, co od tebe mohou očekávat.

Proto je nutno blikat ve všech tebou uvedených případech, i když si někteří myslí, že tomu tak není.
Doplňuji:
jinak pro ostatní mohu nabídnout kondiční jízdy v naši autoškole :)

Clouseau

Ve všech případech dávej znamení o změně směru jízdy.. Proč je jednoduchá odpověď… Ti co jedou proti tobě těm stejně nesmíš překážet a alespoň vidí že něco chystáš. A ti co jedou za tebou mají jasný signál že tě nemají z leva objíždět nebo předjíždět… Jde ptostě o to dát ostatním najevo své úmysly… a je celkem jedno jestli doleva odbočuješ nebo jen vlevo něco objíždíš.. žádné dlouhé nebo krátké blikání neexistuje… Existuje jedna jediná situace kdy se NESMÍ dávat znamení o změně směru jízdy a to je při vjíždění na kruhový objezd… Spousta lidí zrovna tohle nerespektuje…

fcoop

Pumík – časy se asi mění..........když se dříve jelo pohlavní,nikdy – opakuji NIKDY! se u toho neblikalo.Musí to být ale bombový…
Jo,jo.