Tw!st

Dává toto vysvětlení logické úlohy smysl?

Nevím jestli jsem už unavený a nepracuje mi mozek, ale vysvětlení autora u tohoto videa pro danou logickou úlohu mi nedává smysl: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wVoUzTdqW_8 Respektive chápu jeho myšlenku o pravděpodobnosti otevření dveří i po odhalení těch s kozou od moderátora. Nechápu ale proč by se měli změnit dveře… Přece pravděpodobnost je už od začátku 1/3. Ta se sice zvětší na 50% po odhalení dvěří s kozou, to nic ale nemění na tom, že by ty druhé dveře měli mít jinou procentuální pravděpodobnost, než ty původně zvolené, obě mají v tu chvíli 50% a na tom se nic nemění… Jak autor vysvětluje tu pravděpodobnost z původních dveří, ta už přeci po otevření s jednou kozou už neplatí, protože se mění situace ne? Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
Alesh

Tam přeci jde o to, že ty uděláš nějaký výběr dveří, ale potom nastane to, že jedna zaručeně chybná varianta je následně odebrána.
Krásně lze ten efekt vidět na situaci, pokud by těch dveří bylo víc:
Máš 100 dveří, 99× koza, 1 x auto, ty vybereš jedny dveře, moderátor pak odstraní 98 chybných dveří. Tak co, vyměníš pak dveře? Nebo budeš věřit, žes to trefil? 😉

Další odpovědi
bolak

Je to jinak, ta úloha má víc řešení, protože není jasné zadání. Pokud předpokládáš že moderátor otevře záměrně dveře s kozou, pak máš pravdu ty, šance je pak 50:50, pokud budeš předpokládat že moderátor otevře dveře náhodně (tedy je tam určitá možnost že otevře dveře a bude tam auto) tak má pravdu to video.

Heydulak

Alesh to vysvětlil dobře. Samozřejmě moderátor ví, kde je ukryté auto a tak vždy odhalí dveře s kozou. Na začátku je šance na auto 1/3 u každých dveří a moderátor otevře vždy dveře, které neoznačí soutěžící a které neukrývají auto. Tím šanci, že auto je za jedněmi z dveří, které neoznačil soutěžící (2/3) nakumuluje na ty jedny dveře, které zůstaly neoznačené a neotevřené. Je tedy vždy výhodnější volbu změnit, přestože to výhru nezaručí, pořád je 1/3 šance, že to auto bude za těmi původními dveřmi, na které soutěžící ukázal.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4Lb-6rxZxx0

Tw!st

Ano, budu stále věřit že jsem to strefil, protože i pro ty druhé dveře co zbyly je pořád šance 1% stejně jak na ty co jsem zvolil. V případě kdy už zůstanou jen tyto 2 dveře tak pořád je šance poměrově stejná, akorát v tomto případě 50% a 50% tudíž je prakticky jedno které z těchto dvou zvolím.

Alesh

Ale houby. Měl jsi 100 dveří. Vybral jsi jedny. On odebere 98 dveří, které jsou blbě. Zbudou tam tebou vybrané a jedny, co tam nechal moderátor. Tvoje dveře mají pravděpodobnost 1 %, ty druhé dveře "nakumulují " pravděpodobnost i těch odebraných dveří, tedy je 99% šance, že jsou to ty moderátorem nechané dveře.

Tw!st

Aha, tak v tom případě ne že bych to nepochopil, ale špatně jsem pochopil to jak moderátor otevře jedny dveře… Myslel jsem že otevře náhodné dveře, ne jedny co jsou špatné.

Alesh

To by ale přeci pak mohl trefit ty správné a bylo by po hře, ne? 😉 On musí vědět, které jsou ty výherní a ty zkrátka otevřít nesmí. Jaký smysl by bylo, že by hráč vybíral mezi dvěma nevýherními variantami, ve chvíli, kdyby byly otevřené a tím vyřazené výherní dveře? 😉