Aaron

Dává tohle vůbec smysl?

  1. Když někdo zaťuká na dveře a druhej mu poví „můžeš jít dál“, tak by měl dotyčný jít dál od dveří, ne? Proč se neříká „pojď blíž“ ?
  2. Proč se tvaroh jmenuje tak, jak se jmenuje? Co má společného s rohem?
  3. Když někdo říká, že si zkrátil cestu, to znamená, že si jí prodloužil? Pač krátit = něco násobit, takže si jí vlastně musel prodloužit.
  4. Když má někdo rakovinu, proč to má takovej specifickej název? Má snad rak na tom vinu?
  5. Když opakování je matka moudrosti, tak co když nějakej chlap, je otcem mnoha dětí, a neustále sexuje s jinými ženami? To znamená, že to opakování není moudrost a otec není matkou.
  6. A třeba – topení snad topí lidi?

Nejlepší odpověď
annas

Představujete si tvoření slov velmi zjednodušeně. Je třeba si uvědomit, kdy slova vznikla, jaký měla původní význam základní či přenesený. Ten někdy vznikl až později.

Snad víte, že existují synonyma, homonyma, slova mnohoznačná, jednoznačná atd. Takže vaše úvahy jsou nepodložené a nelogické. Uvažujete nesprávně.

Ale vysvětlím stručně, proč nemáte pravdu.

  1. pojď dál = postup kupředu, pokračuj.
  2. tvaroh – vaše chybná etymologie – nejde o slovo složené, ale odvozené od slovesa tvořit něco ze sedlého mléka ve formě čili tvořidle.

Někdy se také uvádí původ jako „převzetí z turkotatarského – mongolského. tarak ‘sedlé mléko’, starouzbeckého torak ‘sýr’, maďarského. túró ‘tvaroh’)“ Podle J. Rejzka

3. krátit – dělat něco kratším. Když krátím zlomky, tak je upravuji, dělím činitele jmenovatelem, tedy zmenšuji.
Krát je matematicky násobení – jiný významový rozdíl – původ od -ráz – sekat – 2×, 3×.

4. rakovina – je to vina raka.

5. „opakování je matka moudrosti“ – přenesený význam převzatý z latiny; zatímco „sexování“ v nadměrné míře určitě není znakem moudrosti.

6. topení v kamnech x topení v moři – jde o homonyma.
Něco jsem vysvětlovala v otázce – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-potapecum-rika-potapeci

Jazyk má svůj řád, svá pravidla, zákonitosti, vezměte si tvoření slov, časování, skloňování, pořádek slov atd.

Další odpovědi
Smode

Tímto se vůbec netrap. Já když řeknu:" ..si dali za cíl" mě hned kamarád opraví:„Ne! Správně se Česky říká -cílem je…-“ a já mu na to řeknu: „U nás tak jako já už mluví všichni.“ A on:„ale to je podle pravidel Češtiny úplně špatně!“ A já ho dorazím:„Tak teď už je to správně – Myslíš že se nejprve mezi sebou začali lidé bavit a dorozumívat se a poté za mnoho let vznikl ústav pro Český jazyk a nebo napřed vznikl ústav a teprve začali chytrolíni z ústavu učit běžný plebs mluvit?“ On: je zticha.
Tedy zjevně to smysl vůbec dávat nemusí ale o to nejde – hlavní je že tomu všichni rozumí ;)