shaman88

Jak to je s datem platnosti prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob?

Dobrý den,
dne 16. 5. jsem podepsal „růžový papír“ a v dnešní výplatě za květen slevu na dani uplatněnou nemám. Počítá se to tedy až za odpracované červnové dny? Předem děkuji za odpověďi.

Odpovědi
ivzez

Daňovou slevu lze poprvé uplatnit v měsíci,
kdy jste pro zaměstnavatele pracoval hned od prvního dne.

Pokud jste prohlášení podepsal v průběhu května,
může zaměstnavatel alevu uplatnit až od června.

Ale, jak píše Raibek, po skončení kalendářního roku
se to srovná v rámci ročního zúčtování daně z příjmu
nebo v rámci daňového přiznání.

JájsemRaibek

To, že jsi podepsal papír nic neznamená. To jen uplatňuješ slevu. Dále předáváš potvrzení, kde je uvedeno za který měsíc ti v předešlém zaměstnání započítaly slevu na dani.
Pokud tam je uvedeno, že naposledy uplatněna sleva v měsíci 5/2016, tak ji nemůžeš uplatnit v zaměstnání od 16.5..
Ale nic se neboj, v ročním zůčtování bude uplatněna sleva za celý rok, takže o nic nepříjdeš.
Je též možné, že jsi potvrzení nedodal nebo dal pozdě a raději účetní slevu neuplatila za květen, abys neměl a ani ona problém s finančákem. V červnu již budeš u nového zaměstnavatele a tak bez obav ti účetní slevu uplatní.