Drap

Dát , nebo dostat hobla ?

Z čeho toto pojmenování vzniklo ?

Nejlepší odpověď
annas

Dnes je v pátek 13., třeba pro někoho šťastný den, možná dostane i hobla.

Dát hobla – dostat hobla, nespisovné spojení podle SNČ.

  1. původně zřejmě druh trestu nebo vojenské šikany. Dotyčný je na zemi, uchopen za ruce a nohy a opakovaně se s naráží proti zdi, popř. je hozený do vody.
  2. dnes je tento úkon součástí narozeninových a jiných oslav, vítězství, ale v mírnější formě. Už se oslavencem nenaráží do zdi, ale o někoho, kdo si klekne.

Původ Hobl z německého Höbel – hoblík, asi analogicky podle hoblování, pohybu sem a tam. Podobně se užívá ve vulgárním výrazu hobeln (souložit – Hobel = penis). .

Sloveso hobeln znamená nejen hoblovat, ale i trestat, např. těšínské „dát hobla“ ukazuje na trest, resp. vojenskou šikanu = zabalit trestaného vojáka do deky, chytit za ruce a nohy a opakovaně s ním tlouct o podlahu.