(ne)ználek

Darování krve ( plazmy ), jak to je?

Může mi zaměstnavatel zakázat jít darovat krev, když jsem mu tuto skutečnost ohlásil včas dopředu(cca.2týd­ny)??? Vím, že ze zákona je " POVINNEN " umožnit jít darovat krev ať je to v pondělí nebo v pátek, nebo kterýkoliv jiný den. Jeho důvod, proč mi to zakázal je, že už na krev jde jeden člověk, což není pro mě důvod proč bych nemohl jít na krev a hlavně se mi zdá, že se zaměstnavatel dopouští porušování zákoníku práce!
Doplňuji:
Prosím o odkaz, kde je přesně napsané, že je zaměstnavatel povinnen umožnit darovat krev.
Děkuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

(1) Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážkyv práci týkající se jeho osoby, než jsou uvedeny v § 191, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu podle odstavce 2. Náhrada mzdy nebo platu se poskytne ve výši průměrného výdělku.

§ 203
k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní
volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu
cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto
skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty
k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24
hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši
průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud
zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní
volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za
prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci,

  1. k činnosti dárce dalších biologických materiálů; přísluší pracovní

volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu
cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud uvedené
skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 48 hodin od nástupu cesty
k odběru. Podle charakteru odběru a zdravotního stavu dárce může lékař
určit, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného
výdělku se zkracuje nebo prodlužuje; při prodloužení však nejvýše po
dobu zasahující do pracovní doby v rámci 96 hodin od nástupu cesty k
odběru. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou
mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně
nutnou dobu nepřítomnosti v práci,

Další odpovědi
anonym

tady je odkaz
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/darcovstvi-krve-a-pracovni-volno-11518.html

Bettka66

S caraplasma mam dobre zkusenosti :) mohu jenom doporucit, pokud mate nejake dotazy tak si tam rovnou zavolejte, maji skvely zakaznicky servis a odpovi opravdu na vsechno. :)

TominkaFuky

No, já teda chodím pravidelně darovat plasmu do cara plasma a nikdy jsem neměla problém s tím, že bych snad nemohla. Neberu za to fnanční odměnu, ale vybírám volno v práci. A vždy v pohodě.

Vercule

Taky jsem si říkala, že bych to šla zkusit. Darovat jsem ještě nebyla, ale když jsem si hledala možnosti, tak jsem právě na to centrum narazila https://www.ca­raplasma.cz/. Jak to u nich prosím chodí? Jako myslím tím, jaké jsou podmínky pro dárce? A jsou nějaká omezení?

Derrynka

No a koukala ses na stránky caraplasma? Oni tam mají k tomu skvělé info. Vše podrobně popsané. Dokonce se přes ně můžeš i objednat :)

Vercule

Jojo, už koukala. Ta Caraplasma to má opravdu moc hezky popsané :) Díky moc za info. Už jsem se objednala a čeká mě první odběr, tak jsem zvědavá… Je něco, na co bych se měla připravit? Nějaké tipy?