Sáva

Darovací, nebo kupní smlouva?

Otázka: Bratr si přepíše mou hypotéku a doplatí si ji. Já mu na základě tohoto to daruji dům(tedy bytovou jednotku), na který je hypotéka vázána a nechci žádný finanční doplatek. Když budeme smlouvu sepisovat jedná se o darovací smlouvu, nebo kupní?A druhý dotaz k tomuto vázaný je: Že se jedná o bytovou jednotku. Musí majitel druhé bytové jednotky souhlasit s tím, komu dům (nebo-li jednotku ) daruji? Nebo můžu darovat komu chci? a nemusím majitele druhé bytové jednotky informovat o darování- přepisu ? Děkuji za všechny odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Chcete převést na bratra bytovou jednotku za cenu doplacení hypotéky, takže darovací smlouva to být nemůže.
Co se týká majitele druhé bytové jednotky, je třeba zjistit, jak jste jako majitelé vedeni na katastru nemovitosti. Pokud jste spolumajitelé jednoho objektu, v němž každý z vás vlastní 1 bytovou jednotku, tak by majitel druhé bytové jednotky měl být o této skutečnosti informován a měl by s převodem souhlasit. Pokud jste majitelkou bytové jednotky a další provázanost s majitelem druhé bytové jednotky tu není, tak souhlas tohoto majitele nepotřebujete. Nicméně bych mu stejně plánovanou změnu oznámila.
V první řadě se obraťte na finanční ústav, který Vám poskytl hypotéku. Ono to totiž s bankami tak jednoduché nebývá. V žáidném případeě ale nepřistupujte na možnost, že zůstanete dlužníkem banky vy a že bratr vám bude platit splátky.
Podobný případ tu nedávno jedna zoufalá tazatelka řešila.
Banka má na vaší bytové jednotce „plombu“, takže pro ni by to neměl být velký problém vyjít vám vstříc.

Další odpovědi
ivzez

Brat „si hypotéku nepřepíše“, k převodu hypotéky je potřebný souhlas banky.
Takže já bych doporučila začít dotazem v bance, zda a za jakých podmínek
je možné hypotéku na bratra převést.

A pokud je na domě hypotéka, budete podle mne potřebovat souhlas
věřitele (banky) i k nakládání s domem.

I já doporučuji opatrnost. Banka bude po bratrovi žádat záruky
a pokud na něj svůj byt převedete, mohla byste zůstat bez bytu
a s hypotékou …