narciska

darovací a smonzorská smlouvy

Zdravím všechny a prosím o radu, jaký se je rozdíl mezi darovací a sponzorskou smlouvou. Bráno z pohledu : „já sdružení, ti poskytnu smlouvu podnikateli… “

přede děkuji

Odpovědi
standa

Rozdíly mohou být různé…, já bych se zaměřil na následující odlišnosti:

  1. darovací smlouva
  • zpravidla bezúplatný převod movité či nemovité věci
  • povinnost platit (až na výjimky) darovací daň
  • používají osoby nepodnikatelé, nelze uplatňovat odpočet hodnoty daru od základu daně z příjmu
  1. sponzorská smlouva
  • používají podnikatelské subjekty
  • zpravidla je poskytován finanční dar na přesně určený účel nebo i volný účel
  • lze darovat i movité věci
  • sponzor má právo žádat obdarovaného o předložení příslušných dokladů osvědčujících užití darů