Standadomek

Daňové přiznání když jste živnostník a plátce DPH. Je tu někdo kdo je živnostník a plátce DPH v jednom? Někdo poradí?

Je tu někdo kdo je živnostník a plátce DPH v jednom? nebo někdo kdo ví a poradí? I když jsem už podával DP 4× tak až teď mě napadlo zda ho podávám správně když uvádím částky příjmů a výdajů včetně DPH? Bohužel mi na FU nikdy s ničím neporadí když se ptám, že sami neví a jen papouškují najměte si finančního poradce tak se pořád snažím sám si nějak poradit. Jedná se o to že nakupuji materiál od výrobce mimo EU a tak bez DPH a zde ho prodám s DPH které odvedu FU ale na DP to figuruje jako zisk to DPH ale není když to odvedu na FU. Tak mě napadlo to DPH u materiálu jakoby orientačně dopočítat a přičíst do výdajů u DP, to bych pak mohl u DP uvádět částky s DPH ale zase mě napadlo když k provedené práci přičítám DPH a to pak odvádím zase FU tak si myslím že přiznávám vyšší příjmy a z těch pak zbytečně platím daň. Takže se myslím že je spravedlivější na DP uvádět všechny částky bez DPH ale nevím jak se pak na to bude koukat FU při kontrole??? Předem děkuji za radu …

Odpovědi
McArthur

Človíčku, ano, najděte si daňového poradce a účetní, protože jak to píšete, tak to špatně účtujete i platíte. Daňový poradce a účetní (může to být jedna osoba), Vám přesně zodpoví Vaše otázky.

Jinak dle mého. Pokud dovážíte materiál ze zemí mimo EU, budete si muset prostudovat mezinárodní smlouvy, zda-li neexistuje doložka o zamezení dvojího zdanění a hlavně celní doložka. Obecně byste měl nakoupit materiál v ceně bez DPH. K tomu si připočtete DPH, kterou máte státu zaplatit a zároveň si ji odečtete. Pokud máte zaplatit ještě clo, tak to účtujete k ceně bez DPH za materiál a platíte z něj DPH.
Na samotném daňovém přiznání se píší ceny nákupů i prodejů bez DPH a výše účtované DPH. Rozdíl ve sloupcích DPH se buď platí nebo stát vrací. DPH nepatří do nákladů.

Mnohem snazší to máte, když nakupujete v rámci EU a ještě snazší, když nakupujete v ČR.

Pepa25

Je to knížecí rada, ale také bych to nechal na profesionálech. Kdo vám dělá účetnictví? Pokud jste plátce DPH, tak režim „krabice od bot“ (jednou za rok dojdu za účetní, ať mi udělá „účetnictví“ a daňové přiznání) je koledování si o průšvih …