Loso

Daňové přiznání, jak to je?

Jak je to vlastne s danovym priznanim? Kdyz pracuji na HPP. Musi se to podavat a kdyz ne, je to jen dobra vule?.. Tak, kde to danove priznani spocitaji? Delaji to vubec na financaku? Diky predem

Odpovědi
JájsemRaibek

Pokud pracuješ na HPP, udělá ti daň zaměstnavatel, pokud jej požádáš.
Pokud máš v roce více zaměstnavatelů, např. nějaké DPP, tak můžeš, ale nemusíš podat daňové přiznání.
To si spočítáš sám, popř. někdo jiný, ale rozhodně ne finančák. Finančák nic nepočítá, naopak ti to spočítá, pokud tam budeš mít chybu :D

Drap

Pokud pracuješ na HPP a k tomu nemáš nic jiného, spočítá ti daňové přiznání zaměstnavatel a nemusíš se o nic starat. Finanční úřad spočítá pouze to, kolik mu kdo dluží. Tobě tam nic počítat nebudou.

ivzez

Máte-li příjem pouze ze zaměstnání,
nemusíte se daňovým přiznáním vůbec zabývat.

Drap se mýlí: Zaměstnavatel nemůže za nikoho
„spočítat daňové přiznání“ ani je za někoho podat.
___

Doplňuji:
V diskuzi jsem upozornila na rozdíl mezi ročním zúčtováním
daně z příjmu a daňovým přiznáním, uvedla jsem i to, kdy je
zaměstnanec povinen podat daňové přiznání.

Pro Vás platí to, co jsem napsala výše:
Máte-li příjmy jenom ze zaměstnání, nemusíte po skončení
roku nic řešit, protože daně za Vás odvedl zaměstnavatel.

marcelus

Daňové přiznání má spoustu úskalí, proto to radši nechávám na profesionálce. Samozřejmě to něco stojí, ale není to taková hrůza a hlavně jste bez starostí..nemusím na to vlastně vůbec myslet…určitě bych nestíhal..pokud jste taky z Třebíče, tak mohu doporučit paní Tesařovou-
https://ucetnictvi-tesarova.cz/zpra­covani-danovych-priznani-trebic/

annas

Nevím, zda stále platí formulace, kterou uvedl Drap. Pokud ne, vyjádřil se nepřesně, nebo starší formulací – vím, veškerá daňová povinnost, pokud jde o jednoho hlavního zaměstanvatele, se vyřídí formou ročního zúčtování daně.:

https://www.me­sec.cz/clanky/po­kud-muzete-nechte-danove-priznani-na-svem-zamestnavateli/

"Pokud můžete, nechte daňové přiznání na svém zaměstnavateli

Je totiž běžným pravidlem, že za zaměstnance myslí účetní firmy, která/ý s předstihem nechává podepsat „růžové formuláře“, ve kterých prohlásíte, že chcete, aby za vás daňové přiznání podal právě zaměstnavatel.

Nechat daňové přiznání na zaměstnavateli je výhodné hlavně proto, že tuto starost jedním podpisem necháte na někom jiném. Otázkou tohoto textu ale je, zdali jsou situace, kdy se zaměstnanci vyplatí podat daňové přiznání na vlastní pěst."

ivzez

Annas,

už víckrát jsem si všimla, že hodnotíte Drapovy někdy „nicneříkající“, jindy dokonce chybné odpovědi.

Drapova formulace pokud vím nikdy neplatila. Chybný je i nadpis článku, na který odkazujete. Vycházet je potřeba z platných předpisů, nikoliv z chybně formulovaných článků.

Základem je si uvědomit, že daňové přiznání, které podává každý sám za sebe, je něco jiného než roční zúčtování daně z příjmu (RZD), jež na základě písemné žádosti zaměstnance provádí zaměstnavatel.

Zaměstnanci, kteří měli pouze příjmy ze zaměstnání, nejsou povinni podávat daňové přiznání. Nejsou povinni ani žádat zaměstnavatele o provedení RZD.
___

Pokud měl některý zaměstnanec souběžně dvě nebo více zaměstnání, z nichž byla odváděna zálohová daň, musí sám za sebe podat daňové přiznání (v takovém případě mu zaměstnavatel nesmí provést RZD).

Povinnost podat daňové přiznání mají i zaměstnanci, kteří kromě zaměstnání měli příjmy např. z pronájmu.
___

Zaměstnavatel za nikoho nevyplňoval ani nepodával daňové přiznání. (Nejde o starou, ale o chybnou formulaci.)