bolak

Daně odvádí obchodník z čistého výdělku (rozdíl nákup-prodej) a nebo z utržených plateb za prodané zboží?

Hypotetický případ: Obchodník s monitory nakoupí od dodavatele 20 monitorů za které zaplatí celkem 200.000Kč (každý za 10.000) a podaří se mu jich prodat za rok jen 15 (každý za 12.000) a celkově utrží 180.000Kč. Jak to bude teď s daněmi, když je vlastně za tento rok 20.000 v mínusu ale 5 neprodaných kusů má ještě na skladě?

Já ani nevím kterou mám na mysli :), mně jde o tohle, pokud bych si já jako obchodník chtěl koupit něco pro sebe, třeba právě ten monitor (když obchoduji s monitory), tak to nikdo nepozná ne? Nebo je to nějakej problém, bude v tom někdo šťourat, že mi na skladě jeden produkt chybí? Jde o to že já ten produkt kupuji z velkoobchodu za velkoobchodní ceny, ale vlastně pro sebe, nemám zájem to nikomu prodat, jen si to chci koupit levněji než bych to sehnal v obchodě.

Vím že strýc měl kdysi firmu když jsem byl týnejdrž, a když jsem chtěl počítač, tak řekl že ho budu mít za nákupní cenu, že si ho odepíše z daní, ale že bude napsán že je na firmu, takže v případě kdyby mu dělali nějakej audit či co a přišli by na to že mu tam tento firemní počítač chybí, tak by řekl že se mu tam něco porouchalo a že ho mám teď já a dávám mu ho do kupy. Proč se to tedy dělalo takhle složitě (zapisovalo se to jako firemní), když on si to prostě mohl jen tak vzít a nebyl by to žádný problém? Protože pokud se daně platí (když vezmeme vpotas jen co se týče nakoupeného a prodaného zboží) ze zisku a nikdo nezkoumal kolik kusů koupil a kolik kusů prodal, tak by mu to mohlo bejt jedno ne?

Nejlepší odpověď
ivzez

Máte na mysli daň z příjmu?

Ani ta se nevypočte tak jednoduše (prodejní cena – nákupní cena).
Obchodník od všech příjmů odečte veškeré náklady,
které musel vynaložit, aby dosáhl zisku, daň odevede z výsledné částky.

[Také to píši zjednodušeně.]

Další odpovědi
gecco

Jak které daně…
Základem daně z příjmu je hrubý zisk (= příjmy – náklady).
Ale třeba DPH se platí z prodejní ceny…
Spotřební daň z množství prodaného zboží…
___
Tvůj modelový příklad – je to trochu složitější a taky může záležet tom, zda jde o fyzickou či právnickou osobu (a třeba i na tom, zda dotyčnému obchodníkovi ´přitekly´ peníze daný rok na účet a nebo ne – přestože zboží prodal)…
Konkretizuj si to…
😉
_____________­_______________
Ahá…
😉
Samozřejmě, že se v tom bude (resp. může) někdo šťourat… FÚ…
😉
Pokud si chceš takto něco koupit pro sebe, prostě si to ´z firmy´ pro sebe koupíš za nákupku (tedy do ´firmy´ – účetnictví, zaplatíš z osobních peněz). A je to tvoje osobně, ne tvé firmy.
A nebo si to tzv. ´spotřebuješ´ ve firmě, v tom případě za to nebudeš platit z osobních peněz, ale zároveň daná věc zůstává v majetku firmy (tedy ji při případné inventuře musíš ´ukázat´).
Je ti to jasnější?
😉

xxx3

pokud vím, tak daň se platí ze zisku, nicméně máme tu ještě dph, které se platí v ceně výrobku – v tomto případě by to tedy dělalo 2520 kč na monitor, z čehož plyne, že by dotyčný byl v každém případě pod náklady.

led

PS. k odborným odpovediam
Nezabudnite aj na takú „maličkosť“, nemáte úplnú stratu, pretože hodnota zostatku monitorov sa prenáša na nasledujúce účtovné obdobie, kedy budete mať z nich čistý zisk bez nadobúdajúcich výdajov.(tento rok strata, budúci zisk) Prirodzene za predpokladu, že sa vám podarí ich predať.

bolak

gecco: moc ne :) ..tedy asi chápu jak to funguje „právně“, ale logicky mi to nějak nedává smysl.. já si to kupuji pro sebe, tak může bejt přece každýmu uprdele jestli jsem za to zaplatil nějakou daň nebo ne, ne? prostě jsem to ztratil a basta!