tommix

Poradíte, zda musím podávat daňové přiznání? Více v doplnění.

Dobrý den,
možná hloupá otázka, ale zeptám se.
Pracoval jsem firmy 3 měsíce (pouze zkušební dobu) na HPP za cca 15.000,– Kč brtto.
Firma mi řekla, že za mě Daň.přiznání dělat nebude a že si mám udělat sám. Má firma pravdu a případně jak na to, když Daň.přiznání dělat neumím. A musím ho vůbec dělat ?
Předem děkuji za pochopení a případné info.

Otázku jste nevložil, ale „neotázku“.
Daň z příjmu za 3 měsíční zkušební dobu

Nejlepší odpověď
Dochy

Mám za to, že pokud nemáte povinnost si vyúčtování daní z příjmů FO podat sám, pak na vaši žádost je poslední zaměstnavatel povinen to udělat za vás. Ale mám za to, že limit na podání žádosti byl 15.2.
Nějaké podrobnosti kromě googlu můžete najít zde:
https://portal­.pohoda.cz/da­ne-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/rocni-zuctovani-dane-%E2%80%93-povinnosti-zamestnavatele/

Ale jinak to vyúčtování není až tak hrozné. Na FU na to dostanete takový hezký formulář, který stačí správně vyplnit podle návodu (pokud ve vašich příjmech a příp. započitatelných výdajích a slevách nejsou nějaké „špeky“)

Další odpovědi
Tw!st

Firma by měla zaplatit daň společně se sociálním a zdravotním. (Podle smlouvy kterou jste podepsal) Zaplatit daň (respektive podat daňové přiznání) můžete pouze pokud máte živnostenský list, tím pádem své IČO. Pokud taková práce pro firmu byla napsaná ve smlouvě, tím pádem by jste měl firmě vystavit fakturu. Za předpokladu že tohle ve smlouvě napsáno nebylo, je chyba na straně firmy, pokud bylo a vy jste to nepřečetl, je chyba na straně vás.

ivzez

Zaměstnavatel je povinen provést na základě písemné
žádosti zaměstnance roční zúčtování daně z příjmu.
(Žádost je nutné doručit do 15. února → to už jste zmeškal.)

Zaměstnavatel nemůže za nikoho dělat ani podat daňové
příznání, to si musí každý vyplnit a podat sám.

Jestli jste měl jenom toto zaměstnání, nejste povinen daňové
přiznání podávat. Ale pokud je podáte, můžete požádat o vrácení
přeplatku daně z příjmu, který mi u Vás vychází na 2.835 Kč.
[Slušný příjem za pár minut práce, ne?]

tommix

Ano, do 15.2. jsem nestihl a tak mi stále není jasné, jestli musím nebo nemusím dělat Daň.přiznání sám a jestli ho vůbec dělat musím :o)

tommix

Tw!st :
Upřesňuji bylo to normálně na HPP.