janka5

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Dobrý den,
Měla bych dotaz k prodeji bytu v osobnim vlastnictvi. Zda nize uvedene plati i pro rok 2011.
Byt mam v osobnim vlastnictvi od srpna 2008. Nikdy jsem tam však nemela trvaly bydliste. Ted chci byt prodat a penize pouzit na stavbu domku. Byt prodam v tomto roce, penize z bytu pouziju na stavbu domu do konce roku 2011, o dan z prijmu budu tedy osvobozena? Trvaly bydliste si budu muset pred prodejem bytu zmenit na adresu prodavaneho bytu?
Díky

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Ano, je to tak, jak píšete.

Další odpovědi
standa

Na váš případ se vztahují dvě ustanovení zákona o daních z příjmu:

§ 4/1.a
Od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje (…) bytu (…)pokud v něm prodávající měl BYDLIŠTĚ nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem(…)

§ 2/4
(…)BYDLIŠŤEM se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

A z těchto ustanovení, zejména pak § 2/4, nevyplývá žádná povinnost mít zaevidován trvalý pobyt na adrese prodávaného bytu. Je pak na správci daně (FÚ), aby vás případně vyzval k prokázání skutečnosti, že jste v prodávaném bytě bezprostředně před prodejem skutečně bydlela.

A ještě doplňuji, že pokud ve zmiňovaném bytě skutečně bydlíte (a záznam v OP o trvalém pobytu na této adrese není rozhodující) alespoň požadované 2 roky, potom nebude nutné ani prokazovat, že utržené peníze použijete na uspokojení nové bytové potřeby.

Pokud však ve zmiňovaném bytě vůbec nebydlíte a nehodláte tak do doby prodeje bytu učinit, potom byste teoreticky mohla mít problém při prokazování podmínky „bydliště“ a nemuselo by vám pomoci ani přihlášení k trvalému pobytu na úřadě.

Ale 100% jistotu v této věci vám dá pouze FÚ, kam doporučuji učinit (i anonymní) dotaz.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dprij/cas­t1.aspx