jackhammer86

Platí se daň z peněz získaných od příbuzných v zahraničí?

Zdravím , jaký to je kdyz někomu chce příbuzní poslat neake peníze ze zahrančí ? Npr 300tis aby ho zachránil z dluhu,Je treba této peníze zdanit ? Nebo je to každého věc ?

Původní odtaz
Dan z převod ze zahraniční?

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Jednou otázkou je kdo se to dozví. Druhá otázka je jaká pravidla platí v zemi odku peníze půjdou a třetí otázka je jaký je to příbuzný.
Z pohledu našeho práva je v zákone 586/1992 v § 10 odst. 3 pod písm. c) bod. 1. a 2., kdy pokud se bude jednat od dar od těchto osob, tak je dar od daně osvobozen. Jedná se o tyto případy níže uvedené případy – od daně je osvobozen bezúplatný příjem – dar:

  1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
  2. od osoby, se kterou poplatník (to je jako obdarovaný) žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.

V této souvislosti bych rád upozornil na to kdo je strýc, teta, synove a neteř, protože to bývá často španě vykládáno jak právníky tak i pracovníky FÚ do této kategorie spadá jen ten kdo (strýc, či teta) je bratrem nebo sestrou jednoho z Vašich rodičů. Jeho manžel/ka, které sice také zpravidla říkáte strýc-teta nejsou strýcem či tetou ve smyslu tohoto zákona, dokonce vlastně nejsou vůbec příbuznými ani ve smyslu občasnkého zákoníku. Stejně tak neteř nebo synovec musí být dítětem vašeho bratra nebo sestry (stejný případ z druhé strany, ale to je asi jasné).