Daň z nemovitosti

V roce 2010 jsem se stala vlastníkem zahrady, ze které jsem zaplatila daň z nemovitosti. V roce 2011 jsem na této zahradě s přítelem postavila RD, na katastru nemovitostí jsme uvedeni oba dva (každý vlastní 1/2). Jelikož Stavba ještě zkolaudovaná není, musíme podávat daň z nemovitosti? Pokud ano, tak každý za sebe nebo stačí od jednoho za celek?

Nejlepší odpověď
baghira

Dani ze staveb zjednodušeně podléhají veškeré zkolaudované nemovité stavby (tedy stavby spojené se zemí pevným základem), dále stavby ještě nezkolaudované, ale již užívané, stavby, které jsou způsobilé k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo podléhají oznámení stavebnímu úřadu a jsou užívány anebo stavby dokončené podle dřívějších právních předpisů.

Takže pokud dům užíváte, daň se platí, bez ohledu na to jestli je zkolaudovaný nebo ne. K dani se přihlásí a zaplatí ji jeden ze spolumajitelů, a jak se pak mezi sebou vyrovnáte, to je vaše věc.

Další odpovědi
Sůwa

Jen bych doplnila k vyčerpávající odpovědi baghirově, že přiznání k dani z nemovitosti se podává pro kalendářní rok vždy do 31.1. (i změny) a úhrada daně je pak k 31.5.Příjemcem daně je místně příslušný Finanční úřad.