Fun1k

Dalo by se z obsidiánu vyrobit sklo do okna?

Je méně křehký než obyčejné sklo? Kolik asi stojí?

Nejlepší odpověď
Drap

Podle mě by to šlo, obsidián by nešel válcovat, jedná se o přírodní materiál. Musel by se nařezat, zřejmě by byl značný problém nařezat ho v dostatečné velikosti, a tak by se musely menší plochy spojovat třeba cínem nebo olovem jak to bývalo u oken ze středověku. Dalším problémem by bylo, že obsidián bývá málokdy zcela čirý, bývá různě zabarvený. Cena by byla zřejmě dost vysoká, vzhledem ke spotřebované energii, ne příliš levného materiálu a velmi velké pracnosti. Ovšem bylo by to asi velice zajímavé okno.
Doplňuji:
Přetavením a rozválcováním obsidiánu by už vzniklo sklo

Další odpovědi
arygnoc

obsidián JE sklo (sopečního původu).

používal se na výrobu nástrojů a jako umělecká surovina.

lze ho tavit jako normální sklo.

podívejte se třeba na http://www.fe­rroevetro.alter­vista.org/tbl/id­x.php

hanulka11

jde o to zda se vůbec válcovaný obsidián vyrábí – jsem sama moc zvědavá