Gestas

Dalo by se v Československu 80. let vyžít s měsíčním příjmem 700 bonů a 0 Kčs?

Nejlepší odpověď
Kryšpín

S tímto příjmem v přepočtu přežívá i část v tržním hospodářství při budování kapitalismu

Další odpovědi
dudu

S cca 3500 Kčs měsíčně se přežívat docela dařilo.

aliendrone

LOL! Tady vidíš, jak jsme všichni byli schopní – bony za bůra! V roce 85 sehnat bony za bůra – to už musely být známosti! Obyčejný plebs od veksláků před Tuzexem kupoval za 5,50! ;) :D :D

Výplata mezi 3000–4000 čistého bývala považována za „lepší“ (byli i tací, kteří se museli spokojit s 2000–2500 Kčs) Třeba takový SOUDRUH ředitel výrobního podniku nebo havíř (fárající) měli klidně desítku. Mluvím pochopitelně o oficiálních mzdách, na které byli ovšem odkázaní pouze líní lemplové nebo zoufalci. Ti, co „se činili“ (před „perestrójkou“ obvykle ne zcela legálně – veksl, melouchy atd.!) se pochopitelně měli adekvátně lépe, řemeslník nebo lékař byl schopen „vydělat bokem“ několikanásobek mzdy, vekslák mnohonásobek.

Takže žádný hógo-fógo, ale hlady bys neumřel! ;) :D :D

led

700 bonov… no to vysoko prekonávalo môj vtedajší plat aj s odmenami brutto 2200 Kčs začiatkom 80-tych rokov.

Vážený aliendrone, hrdo sa hlásim k tým „Mluvím pochopitelně o oficiálních mzdách, na které byli ovšem odkázaní pouze líní lemplové nebo zoufalci.“. Nie každý/á mali možnosť si privyrábať bokom, alebo na fuškách.

aliendrone

led>>> Ok, to jsem přetento, měl jsem to zformulovat LÉPE! Pokud je člověk spokjený s tím co má a nefrfňá (aniž by pro NĚCO VÍC udělal!), je to v pořádku.

Omlouvat se ovšem protentokrát nebudu, protože KAŽDÝ (pokud se OPRAVDU snaží) si „cestičku najde“. I kdyby to by jednoruký poloslepý invalida. Pokud se ovem neštítí práce, tam je každá rada drahá. ;) :D