Dálniční známka

Musím si kupovat dálniční známku když vezu invalidu a mám za sklem tu jejich značku ačkoliv auto nevlastní invalida?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Pokud vezete invalidu, který má vydanou „značku“ a má u sebe platný průkaz držitele ZTP-P, jste osvobozen od poplatku za využití dálnice a rychlostní komunikace na území ČR.
Tedy dálniční známku nepotřebujete. Pokud však invalidu-držitele ZTP-P nepovezete, musíte poplatek-dálniční známku zaplatit.
Doplňuji:
Musím doplnit odpověď o zjištění přímo od postiženého, který má na autě jak značku tak průkazku. Auto není registrováno!!! Registrace auta je pouze pro účely vyplácení příspěvku na pohonné hmoty.
Značka a průkazka je vydávána jen pro osobu postiženou.
Pokud ji svým autem vezete, vztahují se na vás veškeré úlevy, jako na postiženého.

Další odpovědi
standa

Obávám se, že přísný policajt by se nemusel spokojit s tím, že v autě ´neinvalidy´ je umístěna zmiňovaná karta „O 1“, protože od poplatku jsou osvobozena pouze REGISTROVANÁ vozidla, nikoli vozidlo, které si jen ´půjčilo´ kartu od invalidní osoby, která je převážena v neregistrovaném vozidle.

Od placení dálničních poplatků jsou osvobozena tato vozidla:

  • záchranné služby
  • policie
  • hasičů apod.
  • vozidla invalidů anebo převážející invalidu (ZTP, ZTP/P).

Tato vozidla ovšem musí být REGISTROVÁNA a samozřejmě označena příslušnou kartou „O 1“, tj. symbolem invalidního vozíku.

cukrar

Nejsem rád, že nemůžu vyjímečně souhlasit se Standou, ale „anebo převážející invalidu“ je jasné. Povezu z Rasošek do Ostravy na letiště osobu ZTP a samozřejmě si nekoupím znímku, ano na cestu tam, ani zpět, či až pojedu pro ZTP.
Samozřejmě se musím vybavit příslušným dokladem, který dokáže moji pravdu. Pokud potkám policistu a ten je „divný“ sepíšu záznam o nesouhlasu ¨s přestupkem a čekám na další kroky.
pro podrobný postup je třeba navštívit stránky mdcr.cz