zjentek

Dal by se zpětně prokázat podvod při kybernetickém ú­toku?

Například nějaká instituce (třeba někteří lidé okolo ŘSD) má za cíl zbavit se „citlivých“ dat (třeba pohybu financí při zakázkách) a tak na-finguje (s někým za úplatu domluví) kybernetický útok, při kterém zmizí všechny tyto údaje a při vší té „smůle“ i řada dalších. Oh, jak nebezpeční tito útočníci jsou… Kdo je schopen tohle kontrolovat, ještě než dojde k samotnému napadení a vymazaní serverů? Aby se nedalo účelově naplánovat? (Nejsem ajťák, nic o tom nevím, jen selsky přemýšlím co asi je a není možné.)

Odpovědi
Dochy

Osobně doufám, že každá veřejná instituce zálohuje kritická data na servrech minimálně jednou týdně na médium nedostupné online (a denní přírůstky s nějakým klidně i trochu jednodušším zabezpečením). Pokud to nedělá, uvažoval bych zda neposadit do chládku toho co je zodpovědný za IT procesy.