Avatar uživatele
anonym

Dají se všechny pocity vyjádřit slovy?

Nebo jsou některý pocity tak složitý, že je druhému člověku hodně těžký vysvětlit vznik a příčinu takových pocitů?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, aliendrone před 2020 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Myslím si, že v každém jazyce to bude jinak. I když jsem o tom nepřemýšlela, jaký či který pocit bych česky nevyjádřila slovy. Někdy možná zrakem , zaťaté zuby, výraz ve tváří atd.

Slovy snad jen nějakým citoslovcem – mm, brr, au, ach jo, prima, bravo, aha, au, hurá, ouvej atd. Jde spíš o obecné použití. ..

"Ale co když pro ně existuje pojmenování v jiném jazyce? Slovo, které do češtiny ani nelze přeložit?

Víte, co to je „gökkota“? Ve švédštině to znamená “vstát velmi brzy a jít ven, abyste mohli poslouchat zpěv prvních ptáků”.

Znáte portugalské slovo „cafune“? Pravděpodobně ne, ale určitě víte, co to je “něžně prohrábnout vlasy milované bytosti”.

atd.
https://www.ze­ny.cz/zaujalo-nas/24-cizich-slov-ktera-vyjadruji-radost-a-stesti-a-cestina-je-pritom-nema-1641.html

V odkazu se dovíte, že je možné přispět do projektu, jehož cílem je vytvořit Globální slovník emocí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

No asi bude záležet na schopnosti vyjadřování, pro mne to je téměř nemožné. Ještě tak „jauvajs“, „mňam“ zvládnu celkem v pohodě, ale pokud jde o vyjádření něčeho složitějšího, tak to je mimo moje schopnosti. Tudíž myslím, že NE!

Objevil jsem (VLASTNÍM úsilím), že něco se dá vyjádřit lépe než slovy jiným způsobem – hudbou, mimikou, obrazem apod., jenže nějací dobytkové to objevili přede mnou, takže si to nemůžu nechat patentovat! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Niekedy na to stačí jedno slovo, niekedy treba aj veľa slov.
Okrem slova možno pocit priamo vyjadriť aj mimikou, zvukom, prípadne „umeleckým dielom“ (obraz, hudba,tanec,…)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Podle mne ano, často ale až v momentě,
kdy člověkem pocity „necloumají“.

Vyjádřit pocity slovy je podle mne obtížné v případě, že
bychom je měli vysvětlit někomu, kdo nás dobře nezná, nebo
v době, kdy jim (nebo jejich vzniku) ještě sami nerozumíme.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

aliendrone, „jauvajs“, bola som rýchlejšia! „mňam“ 😁

před 2019 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Vanitas vanitatum et omnia vanitas! (Kaz 1:2)

Jenže moje odpověď je napsána nesrovnatelně krásnějším písmem, literami, které by mohly sloužit za vzor ostaním! A v porovnání s Vašimi kostrbatými piktogramy téměř divošskými (HA – už to mám, buď jste divoška NEBO divoženka – tím se MNOHÉ vysvětluje!) na nějakém tom +/- okamžiku nesejde! ;D :D :D

Tak vidíte, spíš zvládnete dělení nulou, než být TAK PŘEKRÁSNÁ, jako je aliendrone. Venkoncem i Ripleyová byla poražena, dohnána k sebevraždě – to mějte na paměti především! ;) :D :D :D :D :D :D ;)

před 2017 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby