Kelt

Dají se předpovědět fyzikální vlastnosti látek?

Pokud znám procentuelní složení daných prvků ve slitině a mám k dispozici body tání, hustoty, měrné a tepelné vodivosti jednotlivých prvků, jsou výsledné hodnoty například měrné vodivosti aritmetickým průměrem? Pro některé slitiny existuje fázový diagram,který je specifický, ale zde jsou uvedeny jen určité informace. Lze nějaké údaje takto tímto způsobem spočítat s určitou tolerancí? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

Určitě, ale těch údajů bude nepoměrně více a nebude se jednat jen o průměry či úměry. Tímto způsobem se zlepšují vlastnosti již hledaných látek pro dané účely.

Další odpovědi
Emefej

Některé fyzikální vlastnosti slitin dobře korelují s vlastnostmi jednotlivých složek a dají se spočítat s velkou přesností. Některé fyzikální vlastnosti slitin nejsou funkcí jejich složení a jednoduchý výpočet nedává správné výsledky. Např. teplota tání slitiny 68,5% Ga, 21,5% In a 10% Sn má teplotu tání okolo –20°C i když všechny její složky mají tuto teplotu podstatně vyšší.

Lamalam

Aritmetické průměry nebo jiné matematické postupy pro stanovení vlastností látek nelze použít se stoprocentní jistotou. Některé vlastnosti lze stanovit pouze experimentálně.