Kelt

Dají se porovnat sportovci podle výkonu, kdo je silnější?

Ve vzpírání, boxu, zápase apod. existují váhové kategorie a je to rozděleno pro muže a ženy.
Například žena i muž budou vážit stejně a zvednou stejnou technikou stejně těžkou činku, jsou oba stejně silní?
Nebo v posilovně, dá se posoudit síla podle počtu opakování, hmotnosti činky a pod?
A konečně karatistka rozbije 6 cihel jedním úderem, ale nezvedne ani 30 kg, zatímco nějaký muž, zvedne 150kg činku a do cihel nebouchá. Kdo je tady silnější? Nebo další obejme rukama nějaký předmět a rozdrtí ho, další dokáže roztrhnout knihu a pod. Určitě se dá taková síla v každém konkrétním případě změřit nebo vypočítat nebo uspořádat pokus tak, aby byly stejné účinky jak u člověka, tak při pokuse a pak to porovnat. Ale dá se porovnat, kdo je silnější? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Dá se to porovnávat. Třeba mravenec unese až stonásobek své hmotnosti!! 😁

Ale sílu jako celek u lidí opravdu srovnávat nelze. Proto máme i různé sporty a mezi sebou se neporovnávají. Jsou třeba zaměřené na jiné svalové skupiny, jiné podmínky a podobně. Jiné je okamžité využití síly, jiná je vytrvalostní síla… Vyžadovalo by to mraky indexování a výpočtů… a kdo ví, jestli by to bylo vypovídající.

Další odpovědi
aliendrone

Síla se měří SILOMĚREM, nic na tom není. Musíš si jen ujasnit CO chceš měřit, protože třeba u karatisty rozbíjejícího cihlu účinek závisí na hybnosti, což je sice také vektorová veličia, ale JINÁ! (prostě čím rychlejší šleha a těžší pěst, tím větší cihlu rozmlátí – popřípadě více svoji ruku) ;) :D A s „vydrží“ je to podobné, no. :)

ivzez

Podle mne se nedá porovnávat, kdo je silnější.