baghira

Dají se i s dopravním letadlem udělat některé akrobatické prvky?

Třeba výkrut nebo přemet. Nemyslím samozřejmě s cestujícími, aby se jim vylilo kafe, ale jestli je vůbec technicky proveditelné takhle obrátit třeba Boeing 727 nebo airbus.

Nejlepší odpověď
arygnoc

některé ano – ale rozhodně ne ty, kde je příliš velká zátěž konstrukce, třeba looping.

Další odpovědi
tom004

Dobré ráno.Možná,ano­.Ale,určitě,je­nom jednou.Podle mne,je konstrukce skeletu dopravních letounů,spočít­tána,na úplně jiné zátěže,a provozní podmínky,než,u a­krobatických strojů.A,vůbec,si neumím představit takový přemet,který se provádí,v řádu,de­setin vteřiny,jak ho Boeing „točí“,v desítkách vteřin.Buď,by to bylo k nekoukání,a nebo,by havaroval. :))

Toruk

To je podobné jako ptát se, jestli by se daly s Harleyem- Davidsonem dělat salta.

baghira

No… když uvážím, že tyhle letadla se používají i pro takové divoké kousky, jako krátkodobou simulaci stavu beztíže, kdy si to sviští po parabole k zemi, tak mi to jako zas až tak blbý dotaz nepřipadá.

(Toruk: a to salto s harleyem se taky dá udělat, lidi od záchranky by mohli vyprávět : )

chudst

Ano, neni to rozhodne „blby dotaz“. Nicmene zalezi jake akrobaticke prvky. Kazde nove letadlo je testovano na maximalni zatez – to se da povazovat za akrobaticke prvky (stoupani do vysky, prudke klesani, maximalni nahnuti, atp.)

Ale akrobaticke prvky, jako treba loping – na to neni stavene. V okamziku, kdy se cumak hodne zvedne, motory prestavaji zabirat, ohromne se zvysi tlak na letadlo a protoze je to velky kolos, skonci to nestestim, protoze letadlo zacne ztracet vysku. (Dalo by se to dokorigovat tim – a to jsou prave ty testy u novych letadel, kdy toto zkousi, ale neudelaji loping, ale nahodi znovu motory a vrati se zpet na normalni pozici pro let. Loping jednoduse neni u obrovskych letadel korigovatelny, ani otoceni letadla kolem sve vlastni osy.)

A stav beztize je korigovany let – parabola neni nijak zavratna, ale postupna a je korigovana tak, aby motory zvladly potom vyrovnani rychlosti letadla, aby se nezritilo a aby opetovne nabralo vysku.