xiperio

Dají se dobít obyčejné tužkové baterky?

Co se stane, když vložím (vybité) obyčejné tužkové baterky do nabíječky?
Dobijí se nebo aspoň oživí?
Nebo se můžou nafouknout?
Máte nějaké zkušenosti , jak je aspoň ťrochu nabít?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, dají. Musíš vofafrně, dobíjecí proud tak kolem 20mA max. a hlídat teplotu. Jestli se ti ohřejí nad 40°C, půjdou do kopru (rychle ztrácí kapacitu, popřípadě rovnou vytečou/explodují. Ideálně by vůbec neměly hřát, když je vezmeš do ruky. Pokud začnou, je třeba dobíjení přerušit a počkat až vychladnou.Tudíž je to pěkný opich a těžko říci, jestli se ti to z hlediska času/opruzu kolem toho vyplatí. Podle mě ne.

Některé články lze (s ROZMNÝM využíváním > malým vybíjecím proudem) opakovaně nabít i 5×, než to bude o ničem. Jsou i tací, kteří doporučují pulsní nabíjení (nevyhlazené).

Pokud tedy nemáš regulovaný zdroj, který ti to pohlídá (nejen proud, ale hlavně tu teplotu!), tak je to spíš jen kuriozita ve smyslu jde to, ale je to nanic. ;) :)

Další odpovědi
Roman71

Jak píše aliendrone, chce to velmi opatrně, jestli vůbec.. Osobně bych doporučil baterie určené k opakovanému dobíjení i přes menší jmenovité napětí.

Ještě mám v mysli čerstvou vzpomínku, jak jsem se, jako školák, pokoušel za pomoci zvonkového trafa přes usměrňovač bez regulace proudu dobíjet tužkové zinkouhlíkové baterie.. No, dobrou hodinu mi, po té ráně, zvonilo v uších!
Víckrát mě to nenapadlo zkoušet :D

hapiky

Problém je v tom, nikdy nebudou mít dostatečnou kapacitu. (za krátkou dobu se vybijí).

Jiří Bohumil

Malým proudem se částečně „oživí“, ale praktický význam to nemá. Při nabíjení je nutné kontrolovat teplotu.