Kelt

Dá se změřit rána rákoskou, baseballovou pálkou apod.?

Když vám stoupne holka podpatkem na nohu, tak to můžete změřit, je to tlak, který závisí na hmotnosti a ploše podpatku. Ale co taková rána rákoskou nebo basebolovou pálkou nebo něčím jiným? Kvůli objektivitě by se to mělo měřit přístrojem a ne na člověku. Kdy bude rána nejsilnější? (Za předpokladu, že máme fyzicky máme určitou délku rukou a vyvineme určitou rychlost) u tenké rákosky nebo u silné pevné basebolové pálky nebo u něčeho jiného? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

To se samozřejmě měří. U baseballu se to tá reprezentovat např. rychlostí udělenou tělesu o známé hmotnosti. Ale existují rázové, dynamické siloměry. Stačí do toho prostě praštit. A jsem si poměrně jistý, že ve sportovní vědě se to používá celkem běžně.

Další odpovědi
Kepler

Dost dobře se to odhadnout nedá. Záleží taky na rychlosti, resp. razanci dopadu. Když ti hupsne na chodidlo nějaká vychrtlina o 50 kg z výšky 1 m a v jehlovkách, může to bolet víc, než přejezd nohy tatrovkou. Klíčem je celková hybnost a obsažená energie v úderu: tedy hmotnost a rychlost. To vše soustředěno na malou plochu.

nyjono

Mám dojem, že např. treninkové boxerské pytle, některé, mají uvnitř čidla měřící sílu úderu.

led

Ano, zmerať sa dá čokoľvek aj úder rákoskou.
Je rozdiel, keď sa rovnaká dopadová sila rozloží na veľkú plochu basebalovej palice, alebo malú plochu rákosky.
Z pouličnej praxe podsvetia poznáme účinky aj bez matematiky a fyziky. Pri rovnakej sile podviživeného bitkára rákoska rozsekne kožu a bejsbalka zlomí ruku. Nebudem hľadať vzorce na výpočet, vážni záujemci si ich hravo nájdu v učebniciach zo školy. Nehľadajte na ulici.