ahold

Dá se zjistit, zda určitá osoba studovala VŠ před mnoha lety (cca 50) a nemá o tom žádný doklad?

Podotýkám, že neukončila ani bakalářské studium.

Nejlepší odpověď
annas

Před 50 lety bakalářské studium ještě neexistovalo.

Podívejte se do odkazu.

„Především je nutno rozlišit, zda dotaz směřuje na absolutorium zaměstnance veřejné správy a dožádaným povinným subjektem je jeho zaměstnavatel, anebo jde o dotaz na libovolnou osobu a dožádaným povinným subjektem je vysoká škola, na které údajně studoval“

„Zákon o vysokých školách uvádí v pasáži o matrice studentů (§ 88), že „Vysoká škola sdělí tomu, kdo osvědčil právní zájem, příslušný údaj z matriky studentů.““
atd. .
http://poradna­.otevrenaspolec­nost.cz/pravo-na-informace/udaje-o-studiu-a-vzdelani-osoby-od-vysoke-skoly-5023

--
Na škole už záznamy být nemusí. Po určité době se ukládají např. do okresního archivu.

Podívejte se na odkazy u předchozích otázek, i když jedna se týká střední školy..

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-mozne-treba-po-40-letech-pri-nenalezeni-maturitniho-vysvedceni-nekde-zazadat-a-ziskat-novy-original

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-vlastne-jsou-uschovany-ulozeny-databaze-naprosto-vsech-zaku-zakyn-studentu-studentek-vsech-skol-v-cr

Další odpovědi
led

Ano, ak navštevovala VŠ ako riadny študent, škola za ňu platila sociálne poistenie. Každý človek mal od svojho ukončenia ZOŠ, alebo ZDŠ, svoju kartu na sociálnej poisťovni. To zistíte, keď si budete vybavovať dôchodok, podľa výpisu zamestnaní… Podľa tejto evidencie je možno zistiť aj na ktorej škole študovala.

autacek

Jestli to bylo před 50 lety, tak je to dnes již naprosto jedno, neb daná osoba má kolem 70 let. Jestli se jedná o potvrzení na důchod, obraťte se na příslušnou instituci (školu), zda-li jsou schopni to v archivu dohledat.

Drap

Ano, bývá to za poplatek, ale lze nalézt v archivu. Je to běžná praxe třeba při vyřizování důchodu. Studoval školu, nedokončil a při žádosti o důchod mu chybí potvrzení na konkrétní dobu. Škola na žádost vyhledá.

ivzez

Záleží na tom, o kterou VŠ šlo a v které době.
Něco už najdete v internetu (nedávno jsem našla
příbuzného z Domažlic, který studoval v Praze.
(Adresu webu bohužel z hlavy nevím.)
__

K odpovědi Led:

Školy za nikoho nehradily a nehradí sociální ani zdravotní pojištění.
Za dřívějšího režimu se zdravotní pojištění nehradilo a nyní
je za studenty hradí stát. Sociální pojištění za ně nehradí nikdo.

led

Drap, neviem či v ČR Sociální pojisťovna robí budúcim dôchodcom prehľadový výpis zamestnaní, ale na Slovensku je to tak. Mali tam dokonca zapísanú aj moju pražskú školu zo 60-tycho rokov minulého storočia…

ivzez

V ČR neexistuje sociální pojišťovna.

Pokud v odpovědích na otázky týkající se českého prostředí používáte slovenské úřady, obraty apod. matete tazatele i čtenáře.

ivzez

Led, mohla byste prosím svou odpověď opravit?

Odpovídáte v ČR, tady za žáky ani studenty nikdo
sociální pojištění nehradil. A myslím, že za dřívějšího
režimu ani na Slovensku.

led

ivzez, mýlite sa. Presne tento problém som mala pri vybavovaní dôchodku, kde mi na Sociálke a Finačnej správe tieto potvrdenia vydokladovali v zápočte odpracovaných apoistne registrovaných osôb. Vďaka rozdeleniu Československa to bolo náročnejšie, ale zistili napríklad fakt, že Pražská škola si svoju povinnosť plnila ale následná Bratislavská škola už nie. ale na základe zvyškov vysvedčení mi aj to nakoniec uznali.
Vaše pripomienky ohľadom zákonov sú občas scestné. Uvedomte si, že v EU je platnosť určitých zákonov vo všetkých členských štátoch rovnaká! Školstvo spadá tiež do toho.

ivzez

Led,
nezlobte se, ale Vaše právní povědomí je tristní.
To Vám nestačí, co jste napáchala na nejmenovaném webu, chcete to zavést i sem?

Něco jiného je prokázat dobu studia a něco jiného je platba sociálního pojištění.

O sociální pojištění jde až po roce 1989, před tím šlo jenom o pojištění důchodové.

Důchodové pojištění za zaměstnance v době ČSSR odváděl zaměstnavatel (25 % jejich platu), za studenty je nikdo nehradil, ale doba studia se započítávala.

A poopravte si svůj náhled na „rovnakou platnost“ → nemáte pravdu.

Možná Vás to překvapuje, ale v této oblasti záleží i na používaných obratech.

Takže ještě jednou:
Zjistěte si, jak to ve skutečnosti bylo a pak
prosím opravte svou chybnou odpověď.

autacek

Led, trochu si pletete pojmy s dojmy a na to narážela i Ivzez. Vezmu to od konce, „v EU je platnosť určitých zákonov vo všetkých členských štátoch rovnaká!“, na to jste proboha přišla kde? To, že jednotlivé členské státy harmonizují některou svoji národní legislativu dle směrnic EU neznamená, že se podle slovenského zákona bude postupovat v Česku. A stejný nesmysl je, že za někoho někdo hradí sociální pojištění, sociální pojištění si platí zaměstnanec. Přeneseně by se tak dal nazvat stav kdy jej odvádí za něj zaměstnavatel. Pak si ještě můžete platit pojištění jako OSVČ, či sama, ale tím to hasne. To co vy Led zmiňujete není o platbě pojištění, ale o zápočtu daných let jako odpracované, či náhradní době.

led

To je možné, ale stále je to aj doklad o škole

quentos

Existovalo, ale ne u nás…

annas

Díky. Nenapasala jsem u nás.