Kepler

Dá se zaměnit jedna bedna za subwoofer?

Mám zesák na dvě bedny, ale ty jsou jen tak okolo 10 l dvoupásmovky. Větší se mi nikam nevejdou. Tudíž basák jen 5". Přenos basů mi přijde neuspokojivý. Tak jsem zauvažoval, že na jeden kanál dám ten SW, na stereo rezignuju. Dá se to?

Nejlepší odpověď
Edison

Ani ne. U repro soustav jde mj. o fázování. Tohle by se Ti asi fakt nelíbilo. Jedině, že bys přehrával v mono, to je signálově stejný. Jen by to chtělo ten subík i s dolní propustí tak kolem 100Hz. Jinak i malý bedýnky se dají udělat se slušnou reprodukcí na nízkých frekvencích. Kvalitní reprák s odpočkama a bedny s bassreflexem.

Další odpovědi
aliendrone

Určitě ne tak, jak to popisuješ. U stereo zapojení je jak jistě víš KAŽDÝ kanál jiný – včetně basů (tedy přehrává NĚCO jiného). Tudíž by ti v podstatě „chyběla POLOVINA zvuku“, to je princip sterea. Klidně si to ověř, na mnoha stereonahrávkách to uslyšiš zcela jasně, že levá bedna něco hraje a pravá přehrává něco jiného, což v konečném důsledku vede k vyvolání efektu směrovosti zvuku (jako že slyšíš kytaru „zleva“ – levého repráku a zpěváka „zprava“ – pravého repráku). Stereo prostě není „zdvojené mono“, u takové sestavy by na obě bedny šel STEJNÝ signál a v takovém případě by tvůj nápad byl realizovatelný. Ovšem ani tak by to nebylo ZDALEKA tak easy, jak si to teoreticky představuješ, ale to je na jinou diskuzi. ;)

Kepler

Edison: nejsem žádný hifista a nevím o co jde u fázování. Aby bedny nebyly v protifázi? Zesák přepínač samozřejmě na MONO nemá. Jinak bedna nebo sub by měly být menší než 20 cm. Vím, že třeba BOSE dělá malé repráky s vynikajícími basy, ale ty jsou kurevsky drahé. Podle klasických měřítek měnič menší než 10" na basy moc dobře nefunguje.

Edison

Přesně tak. Pokud jsou ve fázi, zvuk vychází zdánlivě z jednoho místa. Pokud jsou signály ve stereu v protifázi, zvuk je zdánlivě rozptýlený v prostoru. Bose jsou drahý. přesně, jak říkáš. Ale nějaký ty menší magnáty se už daj pořídit za slušný peníz. Já bych šel spíše touhle cestou… i