Frogman

Dá se zabránit rozhodnutí o zavedení eur?

Česko je demokratický stát. Když můžeme hlasovat, kdo bude prezident, můžeme hlasovat, zda se zavedou eura?
Absolutně s tím nesouhlasím. Slovensko z toho, myslím, dodnes nadšené není – viz http://www.ces­katelevize.cz/ct24/e­konomika/109831-slovensko-debatuje-o-navratu-ke-korune/
Proč o to vůbec vláda usiluje? Jen proto, že jsme v EU a skoro všichni už eura používají?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Neboj k tomu zatím nedojde, jsem sice demokratický stát, ale pro to, aby se o tom hlasovalo by muselo být referendum, a to oni nedají, pač by to nikdo nechtěl.

Myslím si, že EU zóna má dost starostí s Řeckem.-DDD, takže není třeba stresovat, oni teď budou dávat bacha, koho k euru pustí:-))))

Další odpovědi
Drap

Zabránit se dá, ale mohou to jen ti, které jsme zvolili. S tím, že by o tom hlasovali občané se opravdu počítat nedá.

da ny

Všichni ne, zhruba polovina :)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­vropsk%C3%A1_u­nie

setapouch

Volby. Jinak v situaci, kdy euro používají naši hlavní obchodní partneři, samozřejmě výhodné je.

led

Dá sa pokiaľ rozhodujúca väčšina oprávnených hlasovať o zavedení € bude proti.
Výhody, či nevýhody jednotnej meny sú sporné, nie je to jednoznačné. Z pohľadu jednoduchého spotrebiteľa a jeho mikroekonomiky, sú iné, než z pohľadu podnikateľa a iné než z pohľadu štátneho hospodárstva a jeho makroekonomiky.
Príklad:
Zjednodušene podľa oficiálnych predpokladov vplyvom zmeny hodnoty Kč voči € a USD sa v tomto roku zdvihnú priemerné ceny výpočtovej techniky. V tomto prípade je výhodnejšia €, z pohľadu radového občana za ak si predstavíme hodnotu € sa dostávame do malých čísiel, čo môže byť zavádzajúce… príklad ak dáte tringelt 13,50 Kč vizuálne je to viac ako keď dáte tringelt 50 C (centov).