Avatar uživatele
Kepler

Dá se vždy nahradit droždí prdopečem?

Kynutá těsta s droždím se mi nějak nedaří a tak zatím používám jen těsta, kde se přidává prášek do pečiva. Většina receptů je ale s droždím.

https://pixaba­y.com/en/pie-moravian-poppy-plate-baking-2786293/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, ivzez, aliendrone před 2135 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ne, droždí/kvasnice se nedají všude nahradit.

Měla jsem stejný problém, kynutá těsta s droždím se mi nedařila.

Až jsem začala zkoušet těsta bez mléka a vejce.
Jenom mouka, sůl, nepatrně cukru, koření a voda.
(Chléb, placky, časem rohlíky, …)

A pak to „najednou šlo“ i u těžších těst (s vejcem, mlékem, tukem).
Nevím, v čem byla příčina.

Zkoušel jste sušené droždí nebo „kynutá těsta bez kynutí“?
(To mi také pomohlo.)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Osobně si myslím, že ne. Jen názor, nikdy jsem nezkoušel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Vždy nahradit nelze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

Vážený pane Koukátko. Slovo prdopeč se před roky používalo v českém rozhase Brno. Tam narychlo diktovali do éteru ty domácí recepty na buchty. Protože se někdo urazil, tak to zakázali. Mluví se už jen spisovně. A prdopeč je prášek, a droždí popravdě nevím, co to je. Kdyby řekli kvasnice, tak to chápu, že jde o živé kvasinky zabalené do malé krychličky. Ale droždí vnímám jako suchou náhradu, snad granule s mrtvými kvasinkami. Tož tak.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Kvásek z droždí je nutno „zadělávat“ do vlažného mléka, se lžící mletého cukru a lžící hladké mouky. Promíchat vařečkou a nechat nakynout na teplém místě cca čtvrt hodiny. Pak jej „zapracovat“, s ostataními ingrediencemi, do mouky, která je rovněž teplejší a těsto nechat kynout, přikryté utěrkou, na teplém místě.
Jinak perfektní na zdělávání kynutého těsta je domácí pekárna. Ta má program, kdy se dá pouze těsto namíchat a nakynout, i bez vlastního pečení. Je to jednoduché a bez námahy s mícháním a hnětením.
Manželka už jinak kynuté těsto nemíchá. A vždy je vypracované a nakynuté na výbornou.:-)

před 2134 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Zkuste si pročíst, jak postupovat při přípravě těsta
.
https://ona.id­nes.cz/deset-figlu-jak-na-kynute-a-krehke-testo-fcq-/recepty.aspx?c=A100714­_114551_recep­ty_jup

Vzpomínám si, že jsme doma mívali vždy sušené droždí, originál francouzské. Později se objevilo české, ale nic moc. Teď jsem už dlouho nepoužila.

Myslím si, že nejvíc záleží na droždí a přípravě kvásku. V létě, když je teplo, těsto nabývá, když je chladněji, někdy dávám nádobu do větší nádoby s teplou vodou.

Vzpomínám si, když pekla buchty moje máma. Podle dnešního pohledu – nezdravě – hodně tuku a cukru, musela přidat víc kvasnic. . Chuťově dobré, ale byly hutné. Sousedka pekla buchty tak, jak zmiňuje ivzez, byly lehké jako peříčko.

Nedáváte moc tuku či cukru? Někdy ale také kvasnice nestojí za nic. Já dávám jen trochu cukru na kvásek, jinak ne.

Nejchutnější jsou ze sádla, ale to já nemůžu.

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Díky, přidám si ten užitečný odkaz do složky INFO. Ta nikdy nebude vyčerpávající… 🙂

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ivzez: to sušené droždí jsem nezkoušel, obávám se že půjde o stejný problém, ne-li horší. Někde jsem v receptech narazil na nějaký prášek pro expresní kynutí, ke kterému má údajně dojít až v troubě. Nevím co to je a jak se to jmenuje, ale zkusím se po tom podívat v Kaufu. Kdybych věděl název, dost by mi to pomohlo.

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Teď mám doma sušené droždí RUF (dovoz z Německa), nápis na něm je česky, slovensky, maďarsky a ještě v jednom jazyce, který neznám.

Toto droždí jenom zamíchám do mouky, přidám ostatní
suché ingredience a nakonec po částech tekutinu.
A rovnou do předehřáté trouby, nenechávám kynout,
v troubě to naskočilo „samo“.

Ale pozor, na začátku minimálně 10 (radši 15) minut
troubu neotvírejte, těsto by mohlo „spadnout“.

Ještě jedna drobnost:
Kdysi se dělalo sušené droždí TIBI, které mělo
nepříjemnou pachuť. Toto droždí ji sice nemá,
ale než jsem to zjistila, dávala jsem asi 2/3 balíčku
na 500 g hladké mouky.

A už jsem u toho u lehkých těst zůstala → do těžších bych
na 500 g mouky dala celý balíček (7 g sušeného droždí).

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Díky, vyzkouším to.

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

orestez: díky za jazykovědnou přednášku, ale na otázku jsi neodpověděl. Aspoň vím jak slovo prdopeč vzniklo. Jinak droždí a kvasnice jsou synonyma. To suché granulované v sáčku je sušené droždí a nejde o mrtvé kvasinky, jen dehydrované. Během přípravy kvásku zase ožijí.

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Zase kecáš. Správně je droždí!! Pokud se řekne droždí vždy se myslí jeden druh kvasinek a to kvasinky druhu Saccharomyces cerevisiae, které ke svému rozmnožování potřebují cukr.

Jak by jsi měl jako chemik vědět, kvasinek je tisíce druhů, tedy
kvasnic též. Droždí je ale jenom jedno !!!!!

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No jo, odborník na Faradayovy klece promluvil…

před 2135 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek