kyselina 5

Dá se vystoupit z EU?

Mohla by Česká republika vystoupit z EU? Je to vůbec možné? Jaké sankce bychom museli platit za vystoupení?

Popřípadě: Dalo by se zůstat v EU, ale nemít euro?

Dík moc za odpovědi a názory.

Nejlepší odpověď
anonym

ČR by určitě z EU vystoupil mohla, nevím ovšem, jaké by byly přímé sankce (nepřímé ekonomické by byly určitě závažné – cla apod.).
Být v EU a nepřijmout euro – jistě, v takové situaci právě jsme (a nejen ´my´).
___
Jen tak – ze zvědavosti – proč ti vadí naše členství v EU?
😉

Další odpovědi
Drap

Teoreticky je vystoupení možné ale prakticky by to nebylo tak snadné. Jistě by to nebylo zadarmo. O takové možnosti je zbytečné přemýšlet. K takovému kroku neni politická vůle a zřejmě ani v blízké budoucnosti nebude.

MK44

Z EU už vystoupilo Grónsko, tuším v roce 1982. Je součástí Dánska, ale obchodně je více napojeno na severní Ameriku.

jáára

zbytečný, EU se rozloží sama i s eurem…

anonym

Ano, dá se. Bez eura bychom byli jen v Shenghenskem prostoru, volný obchod, cestovani apod. Nebyli by jsme součástí eurozóny, kde se platí eurem, laicky řečeno.

kyselina 5

pro mowla: Členství mi nevadí, Šenghen mi vyhovuje, ALE jsem Čech, mluvím česky a chci platit ČESKOU KORUNOU! (jsem strašnej nacionalista:-D) a myslím si, že je blbost pro celou Evropu (východ, západ) zavíst jednotnou měnu. Teď jsem byla ve VB a ve Fr a ty ceny tam mají úplně jiný. Státy v EU mají rozdílené ekonomiky.
Asi jsem špatně položila otázku. Ale jelikož s podepsáním o vstupu do EU jsme se zavázali k přijetí eura, tak mě nenapadá jak se z toho jinak vyvléci než vystoupením.