Meggie2

Dá se věřit IQ testům, nebo jsou nerelevantní a s inteligencí nemají nic společného?

Nejlepší odpověď
quentos

Jak již bylo řečeno, záleží na autorovi a v té souvislosti i na kvalitě testu, přičemž nejlepší jsou od Mensy.
Co se týče relevance, když jsem na těch testech byl, řekli nám již v úvodu, že měří pouze jednu z asi šesti složek inteligence.

Další odpovědi
Kelt

Víra je systém filtrů, jak vnímáme skutečnost. O každé věci si vytváříme názor a ten nás ovlivňuje. Něco je nezpochybnitelné snad, něco je individuální. Kočka přes cestu v nás může vzbudit strach, pokud tomu věříme. Stejně si můžeme myslet, že nějaký test, hodnocení nás charakterizuje. Vypočítáš dobře příklad, najdeš správné slovo nebo obrázek. Máš určité schopnosti, něco ses naučil a použil jsi to. Vtip je v tom, že se na danou věc soustředíš, trvá to určitou dobu a můžeš být v dobré pohodě, pak máš skvělé výsledky, nebo jsi zrovna down a nemáš nic dobře. Spíše se dívej na své výsledky v životě a tady hledej inteligenci. Ona čísla nic neříkají. Ale věřit tomu můžeš, je to tvoje věc.

agentpv

Těžko říct, druhů testů je hodně na různých úrovních je i více inteligencí – matematická, hudební, sociální …
Každopádně velikost IQ (napsaném v klidu v učebně) nemusí znamenat to, že si člověk vždy nejlépe poradí, či vše vyřeší v reálném životě.

DoTazatel

Nedá se jim úplně věřit – nemusí být přesné. Nejpřesnější jsou od Mensy a ani ty nemusí být stoprocentcně pravdivé. IQ testy jsou ukazatelem IQ, ale ne celé inteligece člověka (je víc druhů inteligencí, IQ je především zaměřeno na logiku, matematiku, možná trochu prostorové vidění,).

Při samotných testech se můžeme dopustit zbytečných chyb, překliků, zbrklosti (kvůli času), atd.. takže pokaždé může vyjít jiný výsledek. Do výsledků se taky započítává, jak rychle reagujeme a vy/rešíme dané příklady…
IQ se dá navíc procvičovat, zvětšovat.

antalastasa

V dnešní době se nedá věřit ničemu mladá paní.

elkon

Nejlepší jsou od Mensy, také dají nejvíc zabrat. Jak se říká „makačka na bednu“.