Jan Kuchař

Dá se úplně změnit příjmení po svatbě?

Zdravím, chtěl jsem se zeptat. Když se jmenuju např. Novák a přítelkyně Málková, a chceme se vzít, dá se udělat něco, aby naše obě jména po svatbě byli např. Bártovi ? Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Lze to i bez svatby. Znám několik případů.

Další odpovědi
led

Je to možné – viď citát pri svadobnom obrade: „manželia sa dohodli na používaní spoločného priezviska…“
Ale možno zmeniť priezvisko za poplatok aj z iných dôvodov, ale v niektorých definovaný prípadoch je možnosť zmeny priezviska aj bez poplatku, napríklad ak priezvisko spoločensky dehonestuje jeho nositeľa (stáva sa to hlavne pri inojazyčných priezviskách…)

Anemone

Při svatbě novomanželé sice dostanou otázku jaké společné příjmení budou používat, ale mohou si vybrat jen z příjmení, které jeden, nebo druhý z nich už má. Taková změna je zadarmo.
Pokud chce někdo změnit příjmení na úplně jiné, musí si podat žádost na matriku. Tam rozhoduje důvod změny. Pokud má někdo příjmení hanlivé, či jinak nevhodné, změna na jiné stojí 100,– Kč.
V ostatních případech se platí za změnu 1000,– Kč.

Drap

V tomto případě k tomu neni žádný pádný důvod. Matrika to nepovolí.

da ny

Pokud jde o tzv: hanlivé příjmení, je to snad i zdarma.
Pokud podáte žádost na matriční úřad, poplatek za jedno jméno je 1000 Kč.
Nějaký důvod je třeba uvést v žádosti, meli byste uspět.
Dnes je to běžné u jména i příjmení.