Kepler

Dá se udělat dobrá prdelačka z jelítek?

Čím to ještě vyztužit? K mému překvapení místní masokombinát jelítka prodává i teď, ve vrcholném létě (a velmi dobrá).

Nejlepší odpověď
Drap

Teoreticky ano. V praxi už je to trochu obtížnější, ale lze to, Na sádle si udělej dostatek cibulky, zalij vodou, nebo lépe zaalít silným vývarem, nejlépe vepřovým , přidej kořenovou zeleninu, trochu celého nového a celého pepře, přiveď pomalu k varu a potom dej jelítka. Neni to sice úplně ono, ale hodně se to podobá. Nakonec upúrav kořením, popřípadě trochou utřeného česneku.

Další odpovědi
anonym

Kozím sýrem. A napíšu to hezky česky: prubni to, okoštuj zda to šmakuje a pak zhodnoť, zda se vyplatí to zacálnout.

dudu

Tuto polévku si připravuji z tzv. bouřky, což je tepelně nezpracovaná náplň jelit. Bývá k dostání u malých řeznických provozoven v zimě čerstvá, přes léto jen občas coby mražená. Tento polotovar zavařím do dobré vepřové polévky. Je to mňamka stejně jako samotná bouřka smažená s cibulkou na pánvi. Dobrou jitrnici nebo jelito jsem v marketu ještě nepotkal a to jich máme u nás pět.

elkon

Pravá prdelačka se dělá z čerstvé krve po zabijačce, ne z jelit.

da ny

Když jsou dobrá (nešizená) jelítka a vepřový vývar, kroupy je skvělá.
Dělávám již léta. Tmavou i bílou.
Nekoukala jsem nyní po nich u řezníků. Jitrnice se od dubna do podzima nedělají. Když kupuji, tak u zpracovatele, v masokombinátu. Náš řezník to stále více šidí :( Jitrnice je samá buchta, tuk a kůže a jelítka jsem neměla odvahu zkoušet :D
Ti dobří řezníci tyto produkty nyní nenabízejí..

Hufnágl

Z kupovaných jelítek v žádném případě neuděláš dobrou prdelačku. Nikdy nevíš, bez rozboru, co tam masokombináty nebo soukromí řezníci dávají za matroš. Silně pochybuji, že masokombinát v místě tvého bydliště vyrábí v letním období jelítka a pokud ano, tak určitě ne z čerstvé krve.
Rád bych ti napsal skvělý recept, ale nevěřím, že si prdelačku uvaříš v malém množství. Jinak jde polívka z jelítka vytunit a to česnekem a majoránkou.

Kepler

Hufnágl: masokombinát Krásno dělá jelita v létě letos poprvé. Na náměstí má svou prodejnu a jsou opravdu dobrá.

Hufnágl

Mno, nedalo mi to a napsal jsem email do masokombinátu, ale odpověď není pro tebe příznivá.

Kepler

Instituteur: si děláš kozy, ty sýre 🙂