tomovka

Dá se tato slovní úloha zařadit do výrokové logiky? Podmínky jsou v ní dány.

Ve vzdálené zemi proti sobě bojují magičtí elfové a brutální skřeti. Místnímu bohu se to nelíbí, a musí zakročit, ale zároveň nesmí způsobit vyhynutí jedné z ras – to by znamenalo zkázu planety kvůli přemnožení, a on by neměl kde vládnout. Zároveň obě rasy musí být obranyschopné proti třetí rase – invazivním démonům, kteří se neustále snaží proniknout na tento svět a zničit ho. Co má tedy udělat?
Doplňuji:
Jde mi o to, jestli se to vůbec dá uznat jako otázka z výrokové logiky, a ne nějakej fantasy nesmysl xD Mám totiž za úkol udělat testovou otázku na toto téma, a toto je jediné co mě napadlo, a nevím nevím… Řešení je tu i více, ale tohle je dobré :)

Nejlepší odpověď
annas

Víte, že výrok je každá oznamovací věta (sdělení), o níž má smysl říct, že je pravdivá, nebo nepravdivá. ((Kdo by to byl řekl…) Výrok = myšlenka.

Váš text obsahuje větu jednoduchou a souvětí. Takže teoreticky by šlo o „výroky“ jednoduché i složené. Ty složené se skládají z několika diílčích výroků.

Ale spíš jde o hypotézu, nemůžeme zatím rozhodnout, zda platí, či neplatí. Ale nevím, jak to ve škole řešíte.

Týkají-li se výroky budoucnosti, je třeba uvést čas. Pak se můžete ptát na pravdivost, či nepravdivost.

Měl byste text upravit, o každé větě se musí uvažovat samostatně, nepsat jako souvislý text, ale každou větu na zvláštní řádek. .
V souvětí nemusí být všechna tvrzení pravdivá vzhledem k zadání., tedy k okolnostem.

Otázka,, kterou jste uvedl, nepatří do výrokové logiky.

Spíš takto: Zdůvodněte, zda mají jednotlivé výroky pravdivostní hodnotu.

Odpovědi jsou pak typu např. Je pravda, že … Není pravda, že… Jestliže … Nebo ,… význam slučovací, případně vylučovací atd.

Další odpovědi
Kelt

Rozdělit zemi na sektory. V jednom budou elfové, ve druhém skřeti. Sektory budou od sebe odděleny nějakou hradbou a vytvořit pohraniční pásmo nebo oblast, kde se mohou vzájemně setkávat, za dozoru někoho., případně se tam mohou i pobít. Do toho pohraničního pásma by šlo určité procento obyvatel, aby nedošlo k přemnožení.

ptáč

To není výroková logika. To patří do hádanek a původ podobných filozofických otázek ohledně entity lze nalézt v Bibli. Dobří lidé s dobrými úmysly, zlí, škodí, nevděční, pyšní. Pak je tam duch, který napovídá (v psychologii schizofrenie) usvědčuje ze lži, napomáhá zlu, odnáší duše. Téma náboženství. Tematická kniha Letopisy Narnie.