Avatar uživatele
Pokročilý

Dá se tato slovní úloha zařadit do výrokové logiky? Podmínky jsou v ní dány.

Ve vzdálené zemi proti sobě bojují magičtí elfové a brutální skřeti. Místnímu bohu se to nelíbí, a musí zakročit, ale zároveň nesmí způsobit vyhynutí jedné z ras – to by znamenalo zkázu planety kvůli přemnožení, a on by neměl kde vládnout. Zároveň obě rasy musí být obranyschopné proti třetí rase – invazivním démonům, kteří se neustále snaží proniknout na tento svět a zničit ho. Co má tedy udělat?
Doplňuji:
Jde mi o to, jestli se to vůbec dá uznat jako otázka z výrokové logiky, a ne nějakej fantasy nesmysl xD Mám totiž za úkol udělat testovou otázku na toto téma, a toto je jediné co mě napadlo, a nevím nevím... Řešení je tu i více, ale tohle je dobré :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Víte, že výrok je každá oznamovací věta (sdělení), o níž má smysl říct, že je pravdivá, nebo nepravdivá. ((Kdo by to byl řekl...) Výrok = myšlenka.

Váš text obsahuje větu jednoduchou a souvětí. Takže teoreticky by šlo o "výroky" jednoduché i složené. Ty složené se skládají z několika diílčích výroků.

Ale spíš jde o hypotézu, nemůžeme zatím rozhodnout, zda platí, či neplatí. Ale nevím, jak to ve škole řešíte.

Týkají-li se výroky budoucnosti, je třeba uvést čas. Pak se můžete ptát na pravdivost, či nepravdivost.

Měl byste text upravit, o každé větě se musí uvažovat samostatně, nepsat jako souvislý text, ale každou větu na zvláštní řádek. .
V souvětí nemusí být všechna tvrzení pravdivá vzhledem k zadání., tedy k okolnostem.

Otázka,, kterou jste uvedl, nepatří do výrokové logiky.

Spíš takto: Zdůvodněte, zda mají jednotlivé výroky pravdivostní hodnotu.

Odpovědi jsou pak typu např. Je pravda, že ... Není pravda, že... Jestliže ... Nebo ,... význam slučovací, případně vylučovací atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Rozdělit zemi na sektory. V jednom budou elfové, ve druhém skřeti. Sektory budou od sebe odděleny nějakou hradbou a vytvořit pohraniční pásmo nebo oblast, kde se mohou vzájemně setkávat, za dozoru někoho., případně se tam mohou i pobít. Do toho pohraničního pásma by šlo určité procento obyvatel, aby nedošlo k přemnožení.


Avatar uživatele
Bronzový

To není výroková logika. To patří do hádanek a původ podobných filozofických otázek ohledně entity lze nalézt v Bibli. Dobří lidé s dobrými úmysly, zlí, škodí, nevděční, pyšní. Pak je tam duch, který napovídá (v psychologii schizofrenie) usvědčuje ze lži, napomáhá zlu, odnáší duše. Téma náboženství. Tematická kniha Letopisy Narnie.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 755
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 540
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.